Wydarzenia
Wypełnij formularz zgłoszeniowy i po akceptacji przez naszego moderatora Twoje Wydarzenie pojawi się na poniższej liście
Dziś i jutro
Zapraszamy na otwarcie wystawy „Z archiwum Andrzeja Wajdy”.
Na wystawie przygotowanej ze zbiorów Archiwum Andrzeja Wajdy, działającego przy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, zostaną zaprezentowane m.in. szkice i notatki reżysera, sporządzone podczas realizacji filmów oraz spektakli teatralnych. Dopełnieniem ekspozycji będzie także kolekcja plakatów filmowych oraz prezentacja kilku rekwizytów – z filmów takich jak „Katyń” i „Wesele”. Wystawa z pewnością zadowoli wymagających miłośników kinematografii, a tym samym przyczyni się do utrwalenia w społecznej świadomości postaci Andrzeja Wajdy.
Wernisaż: piątek, 24 marca 2023 r., godz. 18.00, Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5.
Wystawa czynna do 28 maja 2023 r.
W kolejnych dniach
W czwartek 30 marca o godzinie 18 MOCAK zaprasza na otwarcie wystaw:
Artyści z Krakowa. II Grupa Krakowska
budynek A, poziom 0
Jakub Julian Ziółkowski
Jesteście moi
budynek A, poziom 0
Powrót do ceramiki
Galeria Alfa
Lukáš Houdek
Hidźra – pomiędzy płciami
Galeria Beta
Krzysztof Maniak
Działania w naturze
Galeria Re
Oprócz nowych ekspozycji dostępne będą wystawy Zapiski wariatki Aleksandry Młynarczyk-Gemzy, a także ekspozycje Kolekcji MOCAK-u: Dialog z przestrzenią, Współczesne modele realizmu, Pojęciokształty Stanisława Dróżdża, instalacja Live Factory 2: Warhol by Lupa oraz Biblioteka Mieczysława Porębskiego.
Po otwarciu zapraszamy do MOCAK Café.
Więcej na www.mocak.pl
Zapraszamy na otwarcie wystawy „Wieczna chwila. Mateusz Brzozowski. Malarstwo”.
Pierwsza indywidualna wystawa malarstwa Mateusza Brzozowskiego – absolwenta Liceum Sztuk Plastycznych w Grudziądzu, studenta malarstwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, który w swojej twórczości porusza głównie tematu pejzażu – zwłaszcza wiślanego. Choć Brzozowski wierny jest tradycyjnemu malarstwu, w którym pobrzmiewają echa najwybitniejszych polskich pejzażystów, jego prace zdradzają także abstrakcyjny charakter, stając się swoistą metaforą pejzażu o wymiarze duchowym.
Wernisaż: 31 marca 2023 r., godz. 18.00, Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5.
Wystawa czynna do 28 maja 2023 r.
Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy,
Polskie Stowarzyszenie Inwentaryzatorów Muzealnych oraz Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zapraszają swoich członków oraz muzealników, do wzięcia udziału w bezpłatnym szkoleniu z zakresu podstawowych zadań inwentaryzatora pt. Zarządzanie zbiorami archeologicznymi w muzeum.
Zabytki archeologiczne mają przede wszystkim charakter informacji naukowej. Pozyskujemy je do zbiorów wraz z dokumentacją badań archeologicznych dlatego, że jest to ich kontekst kulturowy. Bez niego zabytki archeologiczne są nieme i stają się po prostu destruktami. Według GUS zabytki archeologiczne stanowią największy zbiór muzealiów w polskich muzeach – 20,4% co daje liczbę ok. 3 264 000 (stan na 31 grudnia 2018 roku). Są one gromadzone przede wszystkim przez muzea regionalne.
Zbiory archeologiczne, jakkolwiek cenne pod kątem naukowym, niejednokrotnie przez swoją specyfikę i masowość stanowią dla muzealników, w tym dla nas inwentaryzatorów, wyzwanie podczas ich przyjmowania, a następnie wprowadzania do muzealnej ewidencji oraz okresowej kontroli stanu faktycznego zbiorów z wpisami w obowiązkowej dokumentacji ewidencyjnej.
W ramach trzech bloków tematycznych szkolenia i warsztatów podzielimy się z Państwem naszymi doświadczeniami i dobrymi praktykami, a także zaprosimy do samodzielnych działań w zakresie wprowadzania zabytków archeologicznych do muzealnej ewidencji. Omówimy zarówno prawne, jak i praktyczne aspekty nabywania materiału archeologicznego przez muzeum, roli wytycznych dla archeologów standaryzujących pakowanie, opisywanie zabytków i tworzenie dokumentacji w trakcie prac wykopaliskowych co ma bezpośrednie przełożenie na tworzoną w muzeum ewidencję zabytków archeologicznych. Zaprezentujemy różnorodność modeli ewidencjonowania zbiorów archeologicznych, omówimy obowiązkowy zakres ewidencji.
Będziecie mieli Państwo okazję w praktyce przejść przez proces ewidencjonowania zabytków archeologicznych. W tej części szkolenia weźmie udział i wesprze uczestników narzędziowo partner PSIM – firma MobileMS sp. z o. o., tworząca, oprogramowanie wspomagające pracę muzeów oraz innych instytucji kultury MUZA. Zaprosimy Państwa do samodzielnego wykonania wpisów do muzealnej dokumentacji ewidencyjnej w programie do elektronicznej ewidencji zbiorów, a Państwa zadaniem będzie stworzenie inwentarza polowego, wpisu do księgi inwentarzowej/depozytowej/rejestru zbiorów pomocniczych, a także uzupełnienie karty ewidencyjnej zabytków archeologicznych. Na koniec przybliżone zostanie zagadnienie inwentaryzacji zbiorów archeologicznych.
Szkolenie odbędzie się 31 marca 2023 r. (piątek) w siedzibie głównej Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze w sali edukacyjnej.
Zaplanowaliśmy czas na dyskusję po każdym wystąpieniu, dlatego podczas rekrutacji na szkolenie na formularzu zgłoszeniowym oraz w czasie szkolenia zachęcamy do zadawania pytań, zgłaszania uwag i problematycznych kwestii. Wszelkie pytania są mile widziane!
Przewidziana liczba uczestników wynosi 30 osób. Szkolenie przeznaczone jest w szczególności dla pracowników muzeów z województwa dolnośląskiego, a w następnej kolejności również dla muzealników z innych regionów.
Zgłoszenia prosimy przesyłać do dnia 10 marca 2023 r. na adres e-mail: inwentarze@muzeumkarkonoskie.pl lub katarzyna.reszka@muzeumwarszawy.pl. Po tym terminie zostaną Państwo powiadomieni o przyjęciu na szkolenie.
Dodatkowe informacje mogą Państwo uzyskać od koordynatorek szkolenia:
Małgorzaty Sułkowskiej – Głównej Inwentaryzatorki Zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, członkini PSIM, e-mail: inwentarze@muzeumkarkonoskie.pl
Katarzyny Reszki – Głównej Inwentaryzatorki Zbiorów Muzeum Warszawy, członkini PSIM, e-mail: katarzyna.reszka@muzeumwarszawy.pl
W piątek 7 kwietnia od godziny 13 do 16 w Bibliotece MOCAK-u można będzie spotkać się z artystką Aleksandrą Młynarczyk-Gemzą, której prace prezentowane są na wystawie Zapiski wariatki.
Aleksandra Młynarczyk-Gemza (1988) – artystka multimedialna, fotografka, performerka.
Pochodzi z ziemi żywieckiej, od 2008 roku mieszka i pracuje w Krakowie. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, doktora sztuki (Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej). Odbyła liczne staże w galeriach sztuki współczesnej (między innymi w Pałacu Sztuki Współczesnej Galerii Narodowej w Pradze). Po studiach związana ze środowiskiem twórczym Fundacji Razem Pamoja i Kraków Art House. W swoich intermedialnych projektach chętnie przyjmuje perspektywę arteterapeutyczną. Przez ostatnie lata skupiona na cyklu fotograficznym przedstawiającym alternatywne portrety kobiet. Laureatka Nagrody Obraz Roku na II Krakowskim Salonie Sztuki 2019, stypendystka Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS i Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2022. Autorka książek: W stronę integracji cienia. Kobiecy foto-rytuał (Universitas, 2021), Zapiski wariatki (Znak, 2022), Płodozmian (Pamoja Press, 2022).
Spotkanie inauguruje nowy cykl wydarzeń w MOCAK-u – jednodniowych rezydencji artystów w Bibliotece dających publiczności szansę na bezpośredni i nieformalny kontakt z twórcami, których prace można oglądać w Muzeum.
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza do oglądania jubileuszowej wystawy „Lutnia. 150 lat” prezentującej historię wielickiego Towarzystwa Śpiewaczego. Można ją oglądać w Zamku Żupnym w Wieliczce do 16 kwietnia 2023 r. a w wybrane dni oprowadzą po niej kuratorka U. Mróz oraz członkowie Lutni: 25 lutego - H. Gawron, 25 marca - prezes Towarzystwa J. Markowski i 16 kwietna - C. Taborska. Spotkania o godz. 11.00. Rejestracja na zwiedzanie przez formularz na stronie internetowej Muzeum: www.muzeum.wieliczka.pl
Wielickie Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia” powstało by integrować środowisko, budzić patriotyzm w młodych, wspierać potrzebujących i kultywować ważne rocznice. Najcenniejsze pamiątki Towarzystwa od lat przechowywane są w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Wystawa rocznicowa ukazuje nie tylko te obiekty, ale także nieznane i niepublikowane dotąd materiały. Na ekspozycji zobaczyć można: Statut z 1874 r., odznaczenia i statuetki, najstarsze zachowane fotografie, dyplomy, kroniki, plakaty i pocztówki oraz stroje. Cenna jest hebanowa batuta, którą posługiwał się dyrygent Mieczysław Nigrin.
Wystawę można oglądać w Zamku Żupnym od wtorku do piątku w godzinach 9.00-16.00, w sobotę i niedzielę w godzinach 9.00-17.00. W poniedziałek - Zamek zamknięty, w sobotę - dzień bezpłatny.
Właśnie mija 150 lat istnienia wielickiego chóru "Lutnia". To najstarszy, nieprzerwanie działający amatorski chór w Polsce. O rocznicy przypomina wystawa zorganizowana w Zamku Żupnym w Wieliczce.
Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia” powstało w 1872 roku z inicjatywy nauczycieli Franciszka Groele i Aleksandra Duchowicza. Od początku swojego istnienia spełniało rolę integrującą miejscowe środowisko, a przynależność do niego była zaszczytem i sprawą honoru przedstawicieli wielickiej inteligencji.
Chór miał na celu wychowanie patriotyczne młodzieży, szerzenie polskości, rozbudzenie świadomości narodowej i kulturalnej, wartości religijnych i naukę ojczystego języka. Ważny był też patriotyzm lokalny i śpiewanie pieśni górniczych.
„Lutnia” uczestniczyła w życiu kulturalnym Wieliczki i upamiętnianiu ważnych rocznic narodowych. Do dziś śpiewa w czasie wielickich uroczystości patriotycznych, religijnych oraz organizowanych przez Muzeum.
Chór jest też ambasadorem polskiej kultury muzycznej za granicą. Występował m.in.: w Niemczech, Francji, Holandii, ale także Czechach i w Ukrainie.
Zaangażowanie chórzystów i ciągły rozwój przyniosły liczne nagrody i odznaczenia. Warto wspomnieć o najważniejszych otrzymanych w tym roku - srebrnych medalach „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia” oraz Jadwigi Szado, dyrygentki od 45 lat.
Miejscem przechowywania skarbów „Lutni” stało się Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Trwająca wystawa rocznicowa ukazuje nie tylko te obiekty, ale także nieznane i niepublikowane dotąd materiały, takie jak prywatne fotografie z wyjazdów i spotkań. Wśród prezentowanych pamiątek znajdują się: Statut z 1874 r., odznaczenia i statuetki, najstarsze zachowane fotografie, dyplomy, kroniki, plakaty i pocztówki oraz stroje. Cenna jest hebanowa batuta, którą posługiwał się dyrygent Mieczysław Nigrin.
Wystawę „Lutnia. 150 lat” można oglądać do 16.04.2023 r. w Zamku Żupnym.
www.muzeum.wieliczka.pl