Rok polski w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
W ubiegły piątek 15 września w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu odbył się wernisaż wystawy „Rok polski: przyroda, kultura, praca, święta i obyczaje w malarstwie polskim 1850-1939”. Jest to kluczowe wydarzenie tegorocznych obchodów 100-lecia Muzeum, podczas którego zostanie zaprezentowanych około 150 obrazów najwybitniejszych mistrzów polskiego malarstwa, takich jak Józef Chełmoński, Jacek Malczewski, Vlastimil Hofman, Leon Wyczółkowski, Stanisław Kamocki, Stanisław Witkiewicz, Kazimierz Sichulski, Ferdynand Ruszczyc, Wincenty Wodzinowski, Aleksander Kotis, Stanisław Czajkowski, Aleksander Gierymski i wielu, wielu innych.

Ekspozycja jest swego rodzaju opisem charakterystycznych dla danej pory roku obyczajów, obrzędów, podań i wierzeń. Zamknięty cykl kalendarzowy „Roku polskiego” to doskonały symbol nieustannego powracania do źródeł, do rodzimych tradycji, które stanowią podłoże i osnowę wszystkich treści naszego narodowego życia.
Ucieszą oko sielskie pejzaże: pola, jeziora, rzeki, góry i lasy. Prace polowe determinowane zmieniającymi się cyklicznie jesienią, zimą, wiosną i latem przypomną nam o dawnych czasach, o szacunku dla pracy i ziemi, która nas żywi. W naszej kulturze narodowej zdumiewa bogactwo polskich świąt i obyczajów. Rok złożony z trzystu sześćdziesięciu pięciu dni stanowi miarę czasu przyjętą przez ludzkość, narzuconą ruchem ziemi.
Wystawę ubarwiają i rozbudowują w dodatkowe wątki także inne muzealia etnograficzne oraz nawiązania literackie i poetyckie, które będziemy mogli oglądać.
Eksponaty pochodzą z Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Sztuki w Łodzi, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Wsi Radomskiej, a także ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz od prywatnych kolekcjonerów.
Kuratorzy wystawy: Ilona Pulnar-Duszyk i Adam Duszyk
Wystawa czynna do 31 grudnia 2023 r.
*Informacja prasowa, grafika i zdjęcie Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Zapraszamy na stronę internetową Muzeum.
0 KOMENTARZY