Ukraiński haft w Polsce
Związek Ukraińców w Polsce, Muzeum Krakowa oraz Tygodnik „Nasze Słowo” zapraszają na wystawę czasową Pod Arkadami Pałacu Krzysztofory.

Wystawa „Ukraiński haft w Polsce” przedstawia sztukę użytkową tworzoną przez Ukraińców, którzy zamieszkiwali tereny Polski. Haft był bardzo popularnym środkiem przyozdabiania odzieży, obrusów, ręczników okazjonalnych, tkanin kościelnych. Każdy region, czy to Polski, czy Ukrainy, wyróżniał się swoim stylem. Każdy miał swoje osobliwości.
Organizatorzy wystawy chcą uświadomić, że sztuka hafciarska w kulturze ukraińskiej była i jest nadal czymś wyjątkowym i cennym. Wśród eksponatów znajdą się rzeczy haftowane obecnie w Krakowie, niektóre przywiezione, jak spadek, a niektóre, jak cenne relikwie z terenów Sanoka. Będzie można zobaczyć też jak wyglądał haft z terenów Ukrainy. Wystawione eksponaty są oryginalne i historyczne, niektóre datowane nawet na 1920 r. Przetrwały wojny i perypetie ludzkich losów, chronione jak cenny skarb dla kolekcjonerów i miłośników.
Zachęcamy do obejrzenia wystawy, która będzie udostępniona dla zwiedzających od 1 do 31 sierpnia Pod Arkadami Pałacu Krzysztofory na parterze. Będzie to pierwsza część wystawy o ukraińskich haftach. Kolejna już jesienią.
Główny organizator: Związek Ukraińców w Polsce
Współorganizator: Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa
Patronat medialny: Tygodnik „Nasze Słowo”
Pałac pod Krzysztofory, zwany popularnie Krzysztofory, zlokalizowany jest w samym sercu krakowskiego Starego Miasta, w zachodniej pierzei Rynku Głównego, pod numerem nr 35. Jest to jedna z najokazalszych dawnych rezydencji miejskich w Krakowie. W ciągu wieków z dziejami pałacu wiele razy splatały się główne wątki historii Krakowa i Polski. W swojej historii budynek pełnił także różne funkcje: w średniowieczu był rezydencją mieszczańską, przebudowaną w XVII wieku na pałac magnacki, potem wielką kamienicę czynszową, a następnie został adaptowany na gmach urzędu, aby w końcu stać się siedzibą miejskiego muzeum. W latach 2001-2021 przeprowadzono kompleksową restaurację zespołu pałacowego, dzięki czemu stał się ponownie ważnym miejscem na mapie kulturalnego Krakowa, miejscem kompleksowego i dyskursywnego spojrzenia na miasto, jego dzieje i dziedzictwo oraz dialogu z jego mieszkańcami. Z myślą o nich w Muzeum Krakowa prezentowana jest nowoczesna wystawa stała zatytułowana „Kraków od początku bez końca”, na której historia, magia i legenda splatają się z codziennością i współczesnością, tworząc różnorodną, barwną i intrygującą opowieść. Bo taki właśnie jest Kraków.
*Informacja prasowa i zdjęcia Muzeum Krakowa.
0 KOMENTARZY