22. Święto Papieru!
Święto Papieru to największa plenerowa impreza organizowana przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju każdego roku z okazji urodzin. Podczas dwudniowej zabawy organizatorzy zapewniają gościom mnóstwo wspaniałych atrakcji i wrażeń. Co nas czeka w tym roku? Będzie jak zawsze – z pompą!

Na tegoroczne Święto Papieru zapraszamy 22 i 23 lipca. Świętujemy w godzinach 10:00-18:00 na dziedzińcu młyna papierniczego. Wstęp – 5 zł.

Co w programie?
Sobotniemu otwarciu Święta towarzyszyć będzie wernisaż wystawy sztuki papieru pt. Przestrzeń relacji, autorstwa studentów i absolwentów Pracowni Papieru łódzkiej ASP – godz. 11:00.

- zwiedzanie muzeum z przewodnikiem i prezentacja nowo otwartej wystawy czasowej pt. O papierze, który zyskał miano wiecznotrwałego
- czerpanie papieru według średniowiecznej praktyki
- pokazy czerpania papieru przez artystów sztuki papieru
- warsztaty i prezentacje rzemiosła papierniczego, m.in. shibori i marmoryzowanie
- warsztaty i pokazy cyjanotypii – techniki fotograficznej wykorzystującej światłoczułość soli żelaza, charakteryzującej się monochromatycznym obrazem w kolorze niebieskim, tworzonym przez błękit pruski. Warsztaty przeprowadzi Oskar Ślazyk z ART STUDIO z Krakowa
- pokaz historycznych technik drukarskich – drukowanie przy wykorzystaniu XIX-wiecznej maszyny typograficznej
- pokazy tworzenia drzeworytów i odbitek drzeworytniczych na replice prasy Gutenberga prowadzone przez Tadeusza Grajpla
- stoiska z lokalnymi specjałami, food truck

W sobotę o godz. 17:00 organizatorzy zapraszają na koncert Roberta Kasprzyckiego, poety, pieśniarza, kompozytora, autora tekstów kabaretowych, felietonisty, członka m.in. Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Ponadto w sobotę i w niedzielę odbędzie się coroczny rodzinny konkurs wiedzy o dusznickim młynie papierniczym i papiernictwie polskim, połączony z konkursem sprawnościowym (podnoszenie papierowej sztangi, rzut rolką papieru toaletowego do celu). Do wygrania atrakcyjne nagrody.

*Informacja prasowa i wszystkie zdjęcia Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Po szczegółowe informacje zapraszamy na stronę internetową Muzeum.
0 KOMENTARZY