Informacja prasowa w związku z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę
Będąc świadkiem aktu agresji Federacji Rosyjskiej na suwerenną Ukrainę, który jest przede wszystkim źródłem cierpienia i dramatów ludności cywilnej, ale też wielkim zagrożeniem europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego Ukrainy, polskie środowisko muzealnicze, noszące w swej historycznej pamięci niszczenie dóbr kultury w latach II wojny światowej, nie mogło pozostać obojętnym, włączając się, wraz z Koleżankami i Kolegami z archiwów, bibliotek oraz innych instytucji kultury, w aktywną pomoc.
Polskie muzealniczki i muzealnicy pozostają w stałym kontakcie z ukraińskimi Koleżankami i Kolegami, starając się wspierać ich w tym tragicznym czasie, ale też reagować na zgłaszane potrzeby materiałowe, związane z koniecznością zabezpieczania zbiorów. Transport takiej pomocy dotarł w ostatnich dniach z Muzeum Narodowego w Poznaniu – przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – do Lwowskiej Galerii Sztuki. Dzięki wzajemnie koordynowanej współpracy między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy kolejne organizowane w Polsce transporty z pomocą dla ukraińskich muzeów trafią do potrzebujących ich instytucji.
Polskie muzea podejmują także wiele działań o charakterze symbolicznym, jak akcje podświetlania budynków narodowymi barwami Ukrainy, zamieszczanie banerów i wpisów w mediach społecznościowych. Przede wszystkim jednak – działania o bardzo wymiernym charakterze, jak organizowanie zbiórek darów czy udostępnianie pokoi gościnnych dla uchodźców.
Przybywający do Polski uchodźcy, głównie kobiety i dzieci, niosą ze sobą przeżycia traumy wojennej, dlatego tak ważne jest ich wsparcie przez wyspecjalizowane organizacje, psychologów. Muzea włączyły się w pomoc również w tym wymiarze, mając pełną świadomość, jak ważny jest w takiej sytuacji kontakt z kulturą: udostępniły bezpłatnie swoje galerie, organizują warsztaty, spotkania i zajęcia edukacyjne.
Organizacje i stowarzyszenia muzealne, w tym ICOM Polska i Stowarzyszenie Muzealników Polskich, wydały jednoznaczne oświadczenia, w pełni solidaryzując się z ofiarami agresji, wskazując zarazem na potrzebę wyciągnięcia stanowczych konsekwencji wobec jej sprawców.
Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, działając w ramach państwowego systemu koordynacji, prowadzi bieżące działania wspierające polskie muzea w przedsięwzięciach na rzecz uchodźców i pomocy muzeom ukraińskim. W instytucji powstał również punkt kontaktowy ds. pomocy muzeom w Ukrainie. W związku z przewidywanymi trwałymi zmianami na rynku pracy, dotyczącymi również sektora muzealnego, trwają również prace nad modyfikacją oferty szkoleniowej. Aktualna oferta szkoleniowa jest już dla muzealników i muzealniczek z Ukrainy dostępna.
Przydatnie linki i adresy
0 KOMENTARZY