Więźniowie KL Lublin 1941–1944
11 stycznia o godz. 17.00 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbędzie się spotkanie promujące najnowszą publikację Państwowego Muzeum na Majdanku. Książka „Więźniowie KL Lublin 1941–1944” pod redakcją Tomasza Kranza i Wojciecha Lenarczyka jest historią ludzi, których niemieccy okupanci z różnych powodów zamknęli za drutami Majdanka.
Nowa monografia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Lublinie to efekt pracy pięciu badaczy związanych z Państwowym Muzeum na Majdanku. Jest świeżym spojrzeniem nie tylko na historię Majdanka, ale także dzieje nazistowskich obozów koncentracyjnych. W centrum narracji stawia sylwetki i losy ofiar, ukazując je przez pryzmat indywidualnych i zbiorowych doświadczeń więźniów deportowanych na Majdanek w latach 1941–1944. Kolejne rozdziały monografii koncentrują się na losach Żydów, Polaków, więźniów z dawnego ZSRR oraz osób pochodzących z państw Europy Zachodniej. Jest to również pierwsza publikacja zawierająca całościowe spojrzenie na losy Polaków osadzanych na Majdanku. Artykuły poświęcone poszczególnym grupom poprzedza tekst oddający aktualny stan wiedzy o obozie.
W dyskusji wokół książki „Więźniowie KL Lublin 1941–1944” udział wezmą jej redaktorzy – Tomasz Kranz i Wojciech Lenarczyk – oraz autorka jednego z artykułów zamieszczonych w publikacji – Marta Grudzińska. Spotkanie poprowadzi Paulina Pętal z Działu Edukacji PMM. Do rozmowy, za pośrednictwem komunikatora internetowego, włączy się również była więźniarka obozu na Majdanku – Stanisława Kruszewska.
***
„Więźniowie KL Lublin 1941–1944”, red. T. Kranz, W. Lenarczyk
Rok wydania: 2022
0 KOMENTARZY