Nurkując i podziwiając rzeźby osadzone w morskich odmętach
Oceaniczne głębiny skrywają wiele tajemnic, które są skrzętnie ukrywane przed ludzkim wzrokiem. Rafy koralowe oraz cała morska fauna kuszą swoimi barwami oraz różnorodnymi formami. Jednak w tym podwodnym świecie można natrafić na formacje stworzenie nie przez naturę, a powstałe z inicjatywy człowieka. To niecodzienne muzea, w których eksponaty nie wiszą na ścianach. Aby je zobaczyć trzeba obowiązkowo zażyć morskiej kąpieli. Zapraszam na fascynującą wycieczkę mokrymi śladami podwodnych muzeów położnych w Europie.
Lanzarote – rzeźby z przesłaniem
Rozpoczynamy od wyprawy na Wyspy Kanaryjskie położone nieopodal afrykańskiego lądu. Podwodne Muzeum Atlantyku (hiszp. El Museo Atlántico) znajduje się przy południowo-zachodnim wybrzeżu Lanzarote (nieopodal plaży Playa Blanca). Na wszystkich zapalonych nurków czeka 300 naturalnej wielkości rzeźb ukazujących ludzkie postacie. Spoczywają w błękitnej toni Oceanu Atlantyckiego na głębokości 14 metrów. Ich autorem jest brytyjski artysta Jason deCaires Taylor.

Cała instalacja na ma celu zwrócenie uwagi na problem niszczenia raf koralowych oraz morskich ekosystemów. Statuy zostały wykonane z cementu o naturalnym pH, który sprzyja osadzaniu się koralowców oraz nie stanowi zagrożenia dla morskich stworzeń. Rzeźby nie są przypadkowe. To dzieła sztuki opowiadające o problemach ludzi żyjących w XXI wieku. Zobaczycie tam m.in. ponton z uchodźcami, biznesmenów huśtających się na maszynie przypominającej szyb naftowy, młodą parę robiącą sobie selfie czy całą grupę ludzi podążającą pokornie w stronę furtki w ogrodzeniu. Jednak największe wrażenie robi ogromne błękitne lustro, w którym przeglądają się wody oceanu. Łącznie każdy nurek zobaczy 12 instalacji, których waga przekracza 100 ton.

Praktycznie:
- wyprawę do muzeum należy wykupić w jednym z centrów nurkowych,
- osoby niedoświadczone schodzą pod wodę w towarzystwie instruktora.
Chorwacja – atleta po wodą
Z wód opływających Lanzarote przenosimy się do Chorwacji. U wybrzeży wyspy Lošinj w zatoce Cikat znajduje się Podwodny Park Historyczny (Podvodni povijesni park). Na dnie Morza Adriatyckiego spoczywa 11 eksponatów, które ulokowano na różnych głębokościach ( 5 i 15 metrów). Aby je wszystkie zobaczyć, należy przebyć trasę o długości 300 metrów.
Dobór podwodnych rzeźb nie jest przypadkowy. Wszystkie odnoszą się do historii wyspy, która była zamieszkana już w 1600 r. p.n.e. przez Ilirów (starożytny lud indoeuropejski).
Nurkowie w morskich głębinach zobaczą:
- Naturalnej wielkości kopię greckiego posągu, który przedstawia atletę Apoksyomenosa czyszczącego swoje ciało skrobakiem z kurzu i oliwy. Oryginalna rzeźba datowana jest na I w. p.n.e- II w. Została znaleziona przypadkowo w pobliżu wyspy Vele Orjule (nieopodal Lošinj ). Dokonał tego w 1996 roku nurek-amator.
- Repliki starożytnych amfor połączonych łańcuchami.
- Kopie armaty z XVI wieku.
- Kotwice pochodzące z IV i V wieku.
- Karabiny maszynowe z II wojny światowej.

Praktycznie:
- do parku mają wstęp wszyscy licencjonowali nurkowie,
- osoby nie mające doświadczenia w nurkowaniu będą mogły zanurzyć się w morskich głębinach w towarzystwie instruktora,
- park czynny jest od maja do października (od 8:00 do 16:00). Szczegóły znajdziecie TUTAJ.
Turcja – w świecie wirujących derwiszów
Wyprawę kończymy w Turcji. Nieopodal miasta Side (południe kraju) w ciepłych wodach Morza Śródziemnego znajduje się Side Underwater Museum. Nurkowie mogą je podziwiać od listopada 2015 roku. Cała ekspozycja podzielona została na 5 sektorów i składa się aż z 117 posągów. Ustawiono je na różnych głębokościach od 7 do 25 metrów. Takie rozmieszczenie sprawia, że rzeźby będą mogli obejrzeć doświadczeni nurkowie oraz osoby początkujące.

Na morskich dnie zobaczycie:
- pomnik Posejdona (3,5 metra wysokości) stojącego między dwoma kolumnami (25 metrów),
- wielbłądy i konie naturalnej wielkości (przeszłości sezam oraz pszenicę transportowano do Ankary z Side na grzbietach wielbłądów),
- 30 posągów wirujący derwiszów (12 metrów),
- syrenkę,
- żołnierzy wraz z armatami.

Praktycznie:
- Park jest otwarty cały rok, ale możliwość nurkowania uzależniona jest od warunków pogodowych, Zwykle sezon na nurkowanie trwa od kwietnia do listopada.
- Zimą tureckie centra nurkowe (gdzie należy wykupić wycieczkę do podwodnego parku) są zamknięte. Wszystkie szczegóły znajdują się TUTAJ.
0 KOMENTARZY