W teatrze jak w muzeum
W dzisiejszych czasach sztuka coraz częściej wychodzi poza muzealne mury i śmiało można z nią obcować na ulicy, pod wodą, a nawet na cmentarzu. Do tego grona zaczynają dołączać teatry, które pragną nie tylko wciągnąć widza w magiczny świat poezji, ale chętnie dzieją się tajnikami swojej działalności.
Niektóre z nich na stałe wprowadziły do oferty możliwość zwiedzania wybranych pomieszczeń oraz poznania funkcjonowania teatru od przysłowiowej kuchni. Jednak zdecydowana większość instytucji decyduje się na wpuszczenie widzów za kulisy jedynie podczas wyjątkowych wydarzeń (m.in. Międzynarodowy Dzień Teatru, Noc Teatrów czy ważne dla danej placówki rocznice).
Polskie teatry, które można zwiedzać przez cały rok
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Już sam gmach urzeka eklektyczną i bogatą w detale architektoniczne bryłą. Swoje drzwi otworzył 21 października 1893 roku. Był to pierwszy budynek w całym grodzie Kraka, który posiadał elektryczne oświetlenie.
Odkrywanie zakamarków teatru możliwe jest z przewodnikiem. Dzięki niemu zaznajomisz się z historią tego miejsca oraz poznasz sekrety krakowskiej sceny teatralnej. Dodatkowo obejrzysz m.in. tonące w bieli i złocie foyer, westybul, którego strop podtrzymują kariatydy, widownię z żyrandolem posiadającym 120 żarówek oraz pełną alegorycznych przedstawień kurtynę namalowaną przez Henryka Siemiradzkiego (odsłonięta 18 kwietnia 1894 roku).

Szczegółowe informacje dotyczące zwiedzania znajdziesz TUTAJ.
Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie
Monumentalny gmach w klasycystycznym stylu zaprojektował włoski architekt Antonio Corazzi. Wielkie otwarcie nastąpiło 24 lutego 1833 roku. Publiczność obejrzała operę Gioachino Rossiniego Cyrulik sewilski.
Podczas zwiedzania będziesz miał niepowtarzalną okazję wcielić się w tancerzy, aktorów, śpiewaków i spojrzeć na widownię z ich perspektywy. Dodatkowo podejrzysz przy pracy krawców, ślusarzy czy stolarzy oraz zwiedzisz magazyny kostiumów, pracownie artystyczne, foyer, a także zajrzysz za kulisy sceny.

Szczegółowe informacje dotyczące zwiedzania znajdziesz TUTAJ.
Gdański Teatr Szekspirowski
To jedyny w Polsce teatr szekspirowski, który działa od 19 września 2014 roku. Budynek stanął w miejscu, gdzie z początkiem XVII wieku rozpoczęła działalność Szkoła Fechtunku (połączenie teatru z miejsce doskonalenia umiejętności szermierczych).
W trakcie zwiedzania zobaczysz salę główną z otwieranym dachem, drewniane galerie (charakterystyczne dla teatru elżbietańskiego), makietę Szkoły Fechtunku, a także spojrzysz na Gdańsk z tarasu widokowego.

Szczegółowe informacje dotyczące zwiedzania znajdziesz TUTAJ.
Teatr Muzyczny w Lublinie
Jego historia rozpoczęła się w 1947 roku, kiedy to założona została prywatna scena nazwana Teatrem Muzycznym im. Żołnierza Polskiego.
Podczas przechadzki po teatralnych pomieszczeniach przewodnik przybliży historię tego niezwykłego miejsca (na jego deskach wystawiane są musicale, koncerty, operetki, widowiska muzyczne, a nawet przedstawienia operowe, baletowe, spektakle edukacyjne i bajki). Będziesz mógł zajrzeć do sali prób, garderób, obejrzeć jak wygląda zaplecze sceny oraz orkiestron (miejsce przeznaczone dla orkiestry).

Szczegółowe informacje dotyczące zwiedzania znajdziesz TUTAJ.
Teatr Polski w Poznaniu
Został powołany do życia w II połowie XIX wieku. Może pochwalić się najstarszą sceną obrotową w Polsce, którą pracownicy techniczni wprawiają w ruch siłą swoich mięśni. Uroczyste otwarcie nastąpiło 21 czerwca 1875 roku. Wystawiano komedię Józefa Korzeniowskiego Wąsy i peruka, w której zagrali amatorzy.

Zwiedzania teatru rozpoczniesz od obejrzenia widowni Dużej Sceny. Następnie zajrzysz do magazynu, garderoby, a także zobaczysz foyer oraz wspomnianą już scenę obrotową. Co ciekawe instytucja oferuje również zwiedzenia nocne z tajemniczym duchem.
Szczegółowe informacje dotyczące zwiedzania znajdziesz TUTAJ.
Inne teatry, które chętnie ujawniają swoje sekrety:
Teatry pod gołym niebem
Osobną kategorię stanowią amfiteatry, które także zasługują na uwagę. Ich początków należy szukać w starożytnej Grecji. Budowle wznoszone na planie koła lub elipsy służyły do oglądania spektaklów na wolnym powietrzu.
Amfiteatr w Łazienkach Królewskich (Warszawa)
To najwspanialszy amfiteatr w całej Polsce. Dla publiczności został otwarty 7 września 1791 roku. Swoją architekturą nawiązuje do antycznych ruin, a scenę od widowni oddziela kanał wypełniony wodą. Dzięki temu aktorzy często podpływają do niej łódkami, a widzowie mogą poczuć się jakby oglądali spektakl w Wenecji.

Wstęp na teren Łazienek Królewskich jest bezpłatny. Szczegóły znajdują się TUTAJ.
Moda na amfiteatry, pełniące funkcję letnich scen teatralnych, zaczęła się z początkiem XX wieku. Wówczas zbudowano Teatr Leśny w Gdańsku, Operę Leśną w Sopocie oraz Teatr Letni w Szczecinie. Natomiast kolejne tego typu obiekty wzniesiono po II wojnie światowej (m.in. Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu, amfiteatr w Płocku, amfiteatr w Parku Cytadela w Poznaniu czy amfiteatr w Parku Leśnym w Sosnowcu).
(fot. public domain)
0 KOMENTARZY