Wydarzenia upamiętniające 81. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę
Wrzesień to niezwykle ważny miesiąc w działalności Muzeum Pamięci Sybiru. Jak co roku, organizowane są inicjatywy mające upamiętnić tragiczne wydarzenia sprzed lat. Jednak obecna sytuacja epidemiczna w kraju sprawiła, iż formuła rokrocznie realizowanych inicjatyw musiała ulec zmianie.
W 2020 roku, wśród przedsięwzięć upamiętniających agresję sowiecką na Polskę znalazł się Peleton Pamięci 17.09, akcja „Zatrzymaj się”, a także instalacja przestrzenna „17.09.1939 Pamiętamy”, którą można oglądać na Rynku Kościuszki w Białystoku.
Peleton Pamięci 17.09 – pokaż, że jesteś z nami!
Peleton Pamięci 17.09 organizowany jest po raz czwarty. W 2020 roku, ze względu na obchody 80. rocznicy deportacji obywateli polskich w głąb ZSRS oraz 100-lecia wojny polsko-bolszewickiej i Bitwy o Białystok zostaną wyeksponowane miejsca związane z deportacjami, legionistami i ochotnikami biorącymi udział w działaniach wojennych 1920 roku na terenie Białegostoku i regionu. Na trasie Peletonu zaplanowano cztery przystanki, a każdy z jego uczestników pokonuje indywidualnie trasę przejazdu oddając w ten sposób hołd pamięci Sybirakom oraz żołnierzom poległym w obronie ojczyzny podczas wojny polsko-bolszewickiej i II wojny światowej. Ze względu na obecną sytuację epidemiczną, organizacja Peletonu Pamięci 17.09 w tradycyjnej odsłonie nie była możliwa. Dlatego, aby pokazać swoją obecność i pamięć, chętni będą mogli na trasie przejazdu zrobić sobie zdjęcie i użyć hasztagu #peletonpamieci. Tak oznaczone zdjęcia zostaną wyłapane na kanałach mediów społecznościowych Muzeum Pamięci Sybiru. Z nadesłanych fotografii powstanie unikalna galeria.
Akcja „Zatrzymaj się”, instalacja „17.09 Pamiętamy”
Oprócz Peletonu Pamięci 17.09, wydarzeniem upamiętniającym 81. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę jest akcja „Zatrzymaj się”. 17 września w południe w Białymstoku rozlegną się syreny alarmowe. Czas ten będzie okazją do refleksji i oddania hołdu ofiarom sowieckich represji.
Szczegóły na stronie: sybir.bialystok.pl/
(opr. na podstawie materiałów prasowych Muzeum)
0 KOMENTARZY