Z głowy prababci – czepki, kopki, klapice…
Muzeum Okręgowe w Lesznie
dawna synagoga
ul. G. Narutowicza 31
www.muzeum.leszno.pl
Wystawa czynna
14.07.2020 – 31.12.2020
Wystawa „Z głowy prababci – czepki, kopki, klapice…” prezentuje kobiece tiulowe nakrycia głowy, charakterystyczne dla wielkopolskiej wsi XIX i i połowy XX w. Kunsztowne przykłady ludowego rękodzieła tworzone przez dawne czepcorki czy kopczorki, noszone przez kobiety zwykle w sytuacjach świątecznych, obrzędowych, wprowadzają w świat tradycyjnej kultury
i estetyki, a także zapomnianych zwyczajów.
Współcześnie moda to zjawisko złożone, ściśle powiązane ze stylem życia, oscylujące pomiędzy ulotnymi trendami, a indywidualnym stylem wyrażającym osobowość, to sztuka wyboru z niezliczonych możliwości. Tradycyjna kultura chłopska rządziła się zupełnie odmiennymi prawami.
Tu wszelkie zmiany zachodziły powoli, ustalone przez grupę społeczną wzorce trwały przez pokolenia, a odstępstwa podlegały sankcjom. Rozkwit polskiego stroju ludowego przypadł na II połowę XIX w. W Wielkopolsce jednym z jego najbardziej charakterystycznych elementów były czepce okalające kobiece twarze białym tiulowym obłokiem.
W etnograficznych zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie znajduje się bogata kolekcja czepków, kopek i innych rodzajów kobiecych nakryć głowy, reprezentujących subregiony południowo-zachodniej Wielkopolski. Dzięki zabiegom konserwatorskim prowadzonym w ostatnich latach odzyskały one dawną świetność, co umożliwiło zaprezentowanie ich na poświęconej im wystawie. Niezwykłe konstrukcje, okazałe kształty, misterne ręczne hafty sprawiają, że obiekty te zachwycają, ukazując jednocześnie odmienność dawnej kultury wsi.
Każdy czepek to swoista opowieść, można bowiem odczytać z nich szereg informacji np. dotyczących pochodzenia, wieku, pozycji czy ról pełnionych przez jego użytkowniczki. Wystawa ukazuje fragment świata, który odszedł już w zapomnienie, ale wciąż może nam służyć dając ciekawą perspektywę spojrzenia na to, jak wyrażamy swoją tożsamość.
0 KOMENTARZY