Muzea Techniki na Śląsku otwierają się dla zwiedzających po długiej i nieplanowanej przerwie.
W najbliższy weekend 9.05.2020 – 10.05.2020 Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska otwiera ponownie dla zwiedzających swoje muzea w Jaworzynie Śląskiej, Dzierżoniowie i Katowicach. Muzea Techniki otwierają się dla zwiedzających po długiej i nieplanowanej przerwie.
Muzea Techniki to łącznie ponad 40 000 m2 bezpiecznej i otwartej przestrzeni ekspozycyjnej przystosowanej do zwiedzania w nowym reżimie sanitarnym odpowiadającym wytycznym Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W każdym z obiektów wprowadziliśmy pewne ograniczenia i środki ostrożności dla zachowania bezpieczeństwa.
Muzea Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska tworzą największą niepubliczną sieć obiektów muzealnych w Polsce. Wszystkie obiekty zlokalizowane są ważnych dla historii techniki i gospodarki Europy, Polski i Śląska miejscach.
Muzeum Kolejnictwa na Śląsku znajduje się w sercu najstarszego węzła kolejowego na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej k. Świdnicy. Jednostka zorganizowana została na terenie zespołu dawnej parowozowni wachlarzowej z 1909 r. Najważniejszą część zbiorów Muzeum tworzy kolekcja zabytkowego taboru kolejowego. Wśród ponad 150 pojazdów znajduje się kilkadziesiąt lokomotyw parowych, spalinowych i elektrycznych. Dla chętnych organizowane są okolicznościowe przejazdy po przebiegającej po bocznicy Muzeum Trasie Parowozowej.
W Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w Katowicach prezentowany jest unikatowy na skalę europejską zabytkowy ciąg technologiczny produkcji blach cynkowych. Ponad 100 letnie maszyny wciąż wykorzystywane zgodnie ze swoim przeznaczeniem w trakcie weekendowych prezentacji. W WALCOWNI prezentowana jest również jedna z największych w Polsce kolekcji zabytkowych motocykli legendarnych amerykańskich marek Harley – Davidson i Indian. Wśród pochodzących z lat 1924 – 1986 egzemplarzy znajduje się m.in. Indian Chief uchodzący za jeden z najpiękniejszych motocykli świata, wojskowy Harley-Davidson WLA będący jednym z symboli II Wojny Światowej czy Harley-Davidson F z 1924 r., jeden z najstarszych czynnych motocykli w Polsce.
Młyn Hilberta jest największym w Polsce zabytkowym młynem zbożowym udostępnianym dla zwiedzających, na 10 000 m2 prezentowany jest unikatowy ciąg technologiczny do produkcji mąk, kasz i otrębów. Pochodzące z lat 30-tych XX wieku urządzenia – m.in. mlewniki, odsiewacze ramowe czy tryjery – ilustrują poziom rozwoju techniki młynarskiej z przełomu XIX i XX wieku. Początki młyna sięgają lat 40-tych XIX wieku i działalności przemysłowej rodziny Hilbertów z Bielawy. Młyn bez zniszczeń przetrwał II Wojnę Światową i okres przekształceń własnościowych przełomu XX i XXI wieku. Bez modernizacji i istotnych zmian w wyposażeniu pracował nieprzerwanie do 2016 r.
Kontakt: Ewelina Śmigiel
Pracownik ds. zbiorów historycznych i edukacji
Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA
ul.11 Listopada 50, 40-387 Katowice-Szopienice
www.walcownia.org, www.muzeatechniki.pl
0 KOMENTARZY