Efektowne i niecodzienne muzealne bryły cz. 3
Muzeum Salvadora Dali
Słynny Trójkąt Dalego, czyli trzy muzea związane z tym ekscentrycznym malarzem można zwiedzać w Katalonii. Pisaliśmy już o nich jakiś czas temu. Dwa z nich bardzo łatwo rozpoznacie po olbrzymich jajach wieńczących dach. Równie zaskakujące, pod względem architektonicznym, muzeum Salvadora Dali znajduje się w Saint Petersburgu na Florydzie. Wyobraźcie sobie olbrzymią betonową bryłę na planie prostopadłościanu, która rozsiadła się nad brzegiem Zatoki Meksykańskiej. Do jej wnętrza wpełza szklany, nieregularny organizm przypominający ciecz. Yann Weymouth – jeden z architektów pracujących przy budowie, tak ocenia sam projekt:
Każde dzieło Dalego zderza perspektywy i poczucie śmierci z zaskoczenia. My chcieliśmy również osiągnąć ten efekt podczas pracy nad budynkiem, dlatego zestawiamy prostą betonową bryłę ze szklaną organiczną strukturą. Dwie rzeczywistości nachodzą się i wzajemnie przenikają, tak jak we śnie.

Całość otacza ogród z licznymi skałami oraz metalową „roztapiającą się” ławką wzorowaną na słynnym obrazie „Miękkie zegary”. Przebywając w tym nietypowym miejscu z pewnością poczujecie roztaczającą się tu aurę dziwności. Przestrzeń wystawowa jest dość surowa oraz utrzymana w jasnych barwach (dominuje biel oraz odcienie szarości). W muzeum zgromadzone zostało ponad 2400 prac (obrazy olejne, rysunki, akwarele) oraz ponad 2100 fotografii, plakatów, rzeźb, tekstyliów oraz innych obiektów artystycznych (np. telefon w kształcie homara czy zestaw sztućców z marynistycznymi motywami). Placówka została otwarta 11.01.2011 roku o godzinie 11:00. Jak się domyślacie wybór daty nie był przypadkowy.
Praktycznie:
- godziny otwarcia znajdziecie tutaj,
- bilet normalny kosztuje 25 USD.
Riverside Museum
W Glasgow, u wejścia do portu i u wrót miasta, stoi dość fantazyjny budynek. Z daleka przypomina złożoną serwetkę z wyeksponowanymi rogami. To Muzeum Transportu i Komunikacji znajdujące się nad brzegiem rzeki Clyde. Zaprojektowała je Zaha Hadid – brytyjska architekt pochodząca z Iraku. Kiedy spojrzymy na bryłę z lotu ptaka, ujrzymy duży, stalowy zygzak. Jego wygięcia mają przywodzić na myśl wartki nurt rzeki oraz przypominać o związku miasta z wodą.

We wnętrzu znajdziecie wszystko to, co związane jest z motoryzacją oraz przemieszczaniem się. Wędrówka przez 9 ekspozycji odbywa się niezwykle płynnie i przypomina trochę ruch uliczny. Zobaczycie Glasgow na przełomie XIX i XX wieku. Zajrzycie do sklepów oraz pubów i przekonacie się czym poruszali się mieszkańcy. Uwagę przyciąga pokaźna kolekcja samochodów. Muzeum działa od 2011 roku.
Praktycznie:
- muzeum otwarte jest od 10:00 do 17:00 (za wyjątkiem piątku i niedzieli, szczegóły tutaj),
- wstęp jest darmowy.
Lille Métropole Musée d’art moderne, d’art contemporain et d’art brut
To będzie historia spektakularnej rozbudowy. Wszystko zaczęło się w 1979 roku, kiedy to kolekcjonerzy i mecenasi sztuki – Genevieve i Jean Masurel – podarowali miastu Lille swoje prywatne zbiory. Był to impuls do budowy muzeum, które pomieściłoby dzieła m.in. Joana Miró, Pabla Picassa, Jacques`a Lipchitza, Amadeo Modiglianiego czy Fernanda Légera. Zostało ono wzniesione w 1983 roku w Villeneuve d’Ascq (aglomeracja Lille). Budynek wykonany z czerwonej cegły wygląda niczym konstrukcja z ściśle przylegających do siebie klocków o różnej wysokości. Dzięki temu jego forma nabrała dynamiczności.

Kiedy muzeum (z końcem lat 90. XX wieku) otrzymało pokaźny zbiór dzieł należących do nurtu art brut, podjęto decyzję o powiększeniu przestrzeni wystawowej. Podjęła się tego francuska architekt Manuelle Gautrand. Nowe skrzydło zostało ukończone w 2010 roku i trzeba przyznać, że prezentuje się niezwykle efektownie. Pięć prostokątnych brył powstało z jasnego betonu. Ich fasady zamykają ażurowe ściany. Przypominają misterną robotę koronczarki. Dzięki temu przenikające do wnętrza światło tworzy prawdziwy spektakl cieni i refleksów.
Praktycznie:
- muzeum otwarte jest od 10:00 do 18:00 (wtorek-niedziela),
- informacje dotyczące cen biletów znajdziecie tutaj.
Co sądzicie o zaprezentowanych muzeach? Który budynek najbardziej Was urzekł? To jedynie mały, subiektywny wybór mający na celu pokazanie, że nie tylko obrazy czy rzeźby mogą być dziełami sztuki.
0 KOMENTARZY