Wirtualne wycieczki po europejskich muzeach
Kiedy dzieją się rzeczy nadzwyczajne i zupełne nieprzewidziane, swoją codzienność trzeba przestawić na zupełnie nowe tory. Aby trochę umilić Wam czas spędzony w domowych pieleszach, przegotowałam zestawianie kilku muzeów w Europie, które udostępniają swoje zbiory online. Zaznaczam, że jest to mój subiektywny wybór. 😉
Galeria Uffizi, Florencja
Muzeum znajduje się w budynku zaprojektowanym przez samego Giorgia Vasariego (prace rozpoczęły się w 1560 roku). TUTAJ będziecie mogli zobaczyć ogromną kolekcję malarstwa, rzeźby i grafiki. W jednym miejscu, sąsiadują ze sobą, dzieła Giotta, Raffaella, Caravaggia, Sandra Botticellego, Piera della Francesca, Michała Anioła oraz antycznych twórców.

Reprodukcje posiadają najważniejsze informacje techniczne i historyczne, a także opisy, które wyjaśnią, na co powinniście zwrócić uwagę. Każdą z nich bez problemu powiększycie i przyjrzycie się detalom. Natomiast rzeźby zyskały jeszcze bardziej interaktywną formę. Obejrzycie je dokładnie z każdej strony. A wszystko dzięki technice 3D.

Na stronie muzeum dotrzecie też do zakładki HyperVisions. To tematyczne wystawy online pozwalające dogłębniej poznać fascynujący świat sztuki.
Rijksmuseum, Amsterdam
Czas na potężną dawkę holenderskiego malarstwa. W jednym miejscu, bez zbędnego szukania, odkryjecie obrazy Rembrandta, Fransa Halsa, Johannesa Vermeera. Muzeum na stronie Rijksstudio udostępniło ponad 676 tys. zdigitalizowanych prac ze swojej kolekcji. Oczywiście oprócz malarstwa ucieszycie oko rzeźbami, militariami, rzemiosłem artystycznym, biżuterią, wyrobami z drewnami, tkaninami, a także pokaźnym zbiorem sztuki azjatyckiej. Aby ułatwić penetrowania muzealnych skarbów, zostały one uszeregowane w zbiory. Możecie, według upodobań, skupić się np. tylko na pejzażach, martwej naturze, tekstyliach, dziełach ukazujących wyłącznie ptaki, trytony, niemoralne kobiety.

Rijksmuseum wprowadziło jeszcze jedno ciekawe rozwiązanie. Otóż wybrane reprodukcje dowolnie przerobicie. Przykładowo: możecie „wyciąć” kawałek obrazu, zmodyfikować go, stworzyć kolaże i zaprojektować sobie dowolną rzecz z artystycznym nadrukiem. TUTAJ przedstawiono kilka pomysłów. Może zainspirują Was do działania. 😉

Van Gogh Museum, Amsterdam
W zestawianiu nie mogło zabraknąć placówki poświęconej jednemu z najbardziej rozpoznawalnych malarzy na świecie – Vincentowi van Goghowi. Czeka na Was 4369 obrazów. Każdy w dużej rozdzielczości i z możliwością pobrania na swój komputer. Do niektórych dzieł dopisano historie, które przybliżają okoliczności powstania danego płótna oraz opowiadają o życiu malarza.

Serdecznie polecam Wam również film Loving Vincent . Dzięki tej animacji zobaczcie jak obrazy genialnego Holendra ożywają.
Museo del Prado, Madryt
W zeszłym roku to hiszpańskie muzeum obchodziło setną rocznicę powstania. A wszystko rozpoczęło się od Marii Izabeli de Braganzy, która zachęciła męża – króla Ferdynanda VII – do założenia tej placówki. W swoich zbiorach Muzeum posiada niezwykle bogatą kolekcję dzieł malarzy hiszpańskich oraz Rogiera van der Weydena, Hieronima Boscha, Hansa Memlinga, Petera Paula Rubensa czy Tycjana. Obejrzycie je wszystkie na monitorach Waszych komputerów. Na stronie dostępna jest rozbudowana wyszukiwarka, a do niektórych z nich dołączono krótkie filmiki (np. o konserwacji).

Ermitaż, Sankt Petersburg
Założone przez cesarzową Katarzynę II Wielką, miało sprzyjać kontemplacji poprzez obcowanie ze sztuką (nazwa Ermitaż nawiązuje do eremity). Zbiory mieszczą się w pięciu połączonych ze sobą pałacach. Wirtualny spacer pozwoli Wam przemierzyć wszystkie korytarze, aby podziwiać nie tylko eksponaty, ale także bajeczny wystrój budynków.

TUTAJ rzucicie okiem na kolekcję zgromadzoną w muzeum. Naprawdę jest co podziwiać: od malarstwa europejskiego, przez militaria, biżuterię, rzeźby, po zabytki antycznego świata. Natomiast jeśli chcielibyście poznać sztukę stricte rosyjską, zajrzyjcie na stronę Państwowego Muzeum Rosyjskiego.
British Museum, Londyn
Swoimi początkami sięga połowy XVIII wieku. To prawdziwy raj dla miłośników sztuki starożytnej, gdyż muzeum posiada w swojej kolekcji około ośmiu milionów obiektów. Oczywiście nie wszystkie są dostępne online. Obejrzycie jedynie skromną ich część, czyli ponad dwa miliony. 😉 Wyszukiwarka jest rozbudowana oraz umożliwia skupienie się tylko na tym, co akurat Was najbardziej interesuje. Tymczasem TUTAJ poznacie rozkład 60 muzealnych galerii wraz z eksponatami tam umieszczonymi.

Kilka dodatków:
- Bruegel: Kunsthistorisches Museum Wien stworzyło stronę Inside Bruegel, gdzie z bliska przyjrzycie się 12 pracom tego malarza. Bez trudu dostrzeżecie każdy szczegół.
- Bosch: dłuższe spojrzenie na Ogród rozkoszy ziemskich Hieronima Boscha. O detalach opowiada lektor.
- Pergamonmuseum: w tym berlińskim muzeum możecie zobaczyć zrekonstruowany Wielki Ołtarz Zeusa. Wirtualnie obejrzycie jego wersję 3D.
- Muzea Watykańskie: zajrzycie m.in. do Kaplicy Sykstyńskiej, apartamentów papieskich ozdobionych freskami Rafaela czy Muzeum Pio-Clementino ze zbiorem antycznych rzeźb.
Na koniec gorąco polecam Google Arts & Culture, gdzie znajdziecie dzieła sztuki z ponad 1200 galerii, muzeów oraz instytucji z całego świata. Przepadniecie tam na dobre. Gwarantuję Wam. 😉
0 KOMENTARZY