Informacje o zbiorach udostępnianych online przez Zamek Królewski na Wawelu
Media społecznościowe:
- Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze względu na rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 zostały zamknięte dla odwiedzających wszystkie ekspozycje oraz Archiwum i Biblioteka. W tym czasie w mediach społecznościowych prowadzona jest akcja pod hasłem „#przezdziurkeodklucza”. Od dnia 12.03.2020 roku publikowane są materiały mające na celu rozpowszechnienie wiedzy dotyczącej funkcjonowania Zamku, a także poszczególnych wnętrz i dzieł m.in. z działów tkanin, malarstwa, złotnictwa, ceramiki. Publikowane treści mają formę krótkich filmików, składających się wywiadów z kustoszami i konserwatorami oraz przedstawienia wybranego obiektu.
- Na portalach społecznościowych Facebook (Zamek Królewski na Wawelu), a także Instagram (@zamek_królewski_na_wawelu) udostępniane są informacje dotyczące funkcjonowania Zamku, a także wybranych dzieł sztuki.
Oficjalna strona Zamku Królewskiego na Wawelu (https://wawel.krakow.pl/):
- W zakładce „Wirtualna Kolekcja Lanckorońskich” dostępne jest wirtualne zwiedzanie kolekcji. Składają się na nie interaktywne panoramy umożliwiające zapoznanie się ze zbiorem, a także salami Zamku. Kolekcja liczy 87 obrazów z okresu od XIII do XVII wieku. Są to głównie dzieła malarzy włoskich, pochodzących z różnych ośrodków artystycznych. Podczas zwiedzania jedno kliknięcie na wybrany obiekt prowadzi zwiedzającego do szczegółowych informacji, a także zdjęcia. Dane o wszystkich dziełach dodatkowo zostały zebrane w zakładce „Obrazy”.
- W zakładce „Cyfrowy katalog zbiorów” dostępny jest elektroniczny katalog zbiorów artystycznych Zamku Królewskiego na Wawelu. Katalog obejmujący wybrane dzieła sztuki i pamiątki historyczne jest aktualizowany co kwartał. Zebrane informacje mają charakter inwentarzowy i są rezultatem pracy wielu pokoleń wawelskich kustoszy. Wawelska kolekcja należy do najcenniejszej części polskiego dziedzictwa kulturowego, decydującej o narodowej tożsamości Polaków. Zasługuje więc na pieczołowitą opiekę i szerokie rozpowszechnienie wiedzy o niej.
- W zakładce „Edukacja” pod tytułem „Gra online” dostępna jest wirtualna przechadzka po wybranych miejscach ekspozycji. Jest to atrakcyjna możliwość rozwoju zainteresowań, zapoznania się z eksponatami prezentowanymi na wystawach, ale także sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Zadania wykonywane w Zbrojowni i w Komnatach Reprezentacyjnych Zamku Królewskiego stanowią ciekawą propozycję zaznajomienia się z eksponatami, kulturą minionych czasów oraz z życiem codziennym dawnych mieszkańców Wawelu.
- W zakładce „Zbiory” udostępniane są informacje na temat poszczególnych kolekcji, a także wybranych obiektów (zdjęcie wraz z opisem).
Inne platformy:
- Informacje i zdjęcia wybranych, najciekawszych obiektów udostępniane są przez platformę Wirtualne Muzea Małopolski, gdzie znajduje się ponad 1000 zdigitalizowanych eksponatów z 42 małopolskich muzeów. WMM to unikalna na skalę całego kraju inicjatywa udostępnienia w sieci tak różnorodnych zasobów z tak wielu muzeów na jednym portalu.
0 KOMENTARZY