Polskie muzea przyciągające wzrok swoją bryłą cz.1
Dziś trochę przewrotnie proponuję Wam wyjście z muzeum. Zapomnijcie na krótką chwilę o wszystkich ekspozycjach i wystawach. Swoją uwagę skierujcie na same muzealne budynki. Przystańcie na chwilę i zachwyćcie się ich architekturą. A w Polsce naprawdę nie mamy się czego wstydzić.
Muzeum II Wojny Światowej
Znajduje się w Gdańsku nad rzeką Motławą. Oficjalnie zostało otwarte w marcu 2017 roku. Za projekt odpowiadało Studio Architektoniczne Kwadrat. Twórcy chyba doskonale wywiązali się ze swojego zadania, gdyż moim zdaniem trudno jest stworzyć budynek, który miałby opowiadać historię największego konfliktu zbrojnego w XX wieku. Bryłę stworzono z betonowych płyt o zróżnicowanym rozmiarze. Tworzą one asymetryczny wzór, a ich czerwony odcień ma budzić skojarzenia z ceglaną zabudową Gdańska. Dominującą częścią jest olbrzymi graniastosłup pochylający się nad otoczeniem. Może to pocisk? Może fragment zniszczonego budynku? Może samotny ostaniec, który pozostał na pogorzelisku? Ta nieokreślona, ekspresyjna forma tworzy aurę niepokoju i skłania do refleksji.

Ekspozycja dzieli się na trzy części, a jej początek zlokalizowano w podziemiach. To symboliczne zejście do piekieł. Tam poczujecie okrucieństwo wojny (widziane oczami ludności cywilnej, żołnierzy, polityków, okupanta, jednostki jak i całych narodów). Następnie wychodzimy na muzealny plac z widokiem na przeszklony graniastosłup. Tutaj teraźniejszość zagląda w oczy przyszłości. W muzeum znajduje się także biblioteka, sale konferencyjne oraz strefa gastronomiczna z widokiem na miasto.
Praktycznie:
– godziny otwarcia zależne są od pory roku (szczegóły tutaj),
– bilet normalny kosztuje 23 PLN.
Muzeum Ognia
Pożary na stałe wpisały się w historię Żor. W latach 1522 – 1882 miasto stawało w płomieniach ponad 30 razy. Winowajcą była zwarta zabudowa. Ostatnia wielka katastrofa nastąpiła w 1945 roku. Wówczas spłonęło prawie 80% zabudowań. Nie dziwi więc, że właśnie w tym mieście w 2014 roku swe podwoje otworzyło Muzeum Ognia. Wspominaliśmy już o nim.
Budynek przypomina języki ognia będące w ciągłym ruchu. Trzy żelbetowe skrzydła pokryte zostały miedzianymi płytami. Światło słoneczne, które się w nich odbija ma budzić skojarzenia z płomieniami. Natomiast czarna podłoga wychodzi na zewnątrz przeistaczając się w granitową kostkę brukową. Bryła dobrze oddaje dynamikę oraz zmienność ognia, a ciemna posadzka przypomina o jego niszczycielskiej sile (wypala wszystko, co staje mu na drodze).

Ekspozycja jest w pełni interaktywna oraz multimedialna. Będziecie mogli rozpalić ognisko za pomocą krzesiwa, dowiecie się jak powstają wyładowania atmosferyczne i walczyć z pożarami, a także poznacie symboliczne znaczenie ognia.
Praktycznie:
– muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli (szczegóły tutaj),
– bilet normalny kosztuje 16 PLN.
Muzeum Śląskie
Powstało na terenie dawnej kopalni „Katowice”, która została zamknięta po 176 latach działalności. Znajduje się w centrum stolicy Górnego Śląska (sąsiaduje ze Spodkiem). Architekci stworzyli projekt wykorzystujący poprzemysłową infrastrukturę. Duża część muzeum znajduje się pod ziemią. Tam urządzono wystawy stałe oraz czasowe, a także bibliotekę, garaż, sale konferencyjne i edukacyjne. Przestrzeń ekspozycyjna wynosi imponujące 6 tys. m². Doświetlają ją szklane bryły umieszczone na powierzchni. Na potrzeby placówki zaadaptowano także maszynownię szybu „Warszawa”. Obecnie działa tam restauracja. Natomiast na wieżę tegoż szybu wjedziecie windą. Z ulokowanej na jej szczycie platformy widokowej można podziwiać panoramę Katowic.

Muzeum otwarto w 2015 roku.
Praktycznie:
– muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli,
– cena biletu zależy od tego, które wystawy chcecie zobaczyć (szczegóły tutaj).
Muzeum Współczesne
W 1942 roku we Wrocławiu powstał schron przeciwlotniczy przeznaczony dla ludności cywilnej. Podczas oblężenia miasta (1945 rok) w budynku znajdował się szpital, a w latach 90. XX wieku otwarto tam sklepy i pub. Prawdziwy przełom nastąpił w 2011 roku. Wówczas to schron przeszedł remont, aby stać się siedzibą Muzeum Współczesnego.
Cylindryczny, wolnostojący budynek charakteryzuje się grubymi ścianami (1,1 m), a na ostatniej kondygnacji urządzono kawiarnię. Ekspozycja skupia się na twórczości artystów polskich (z uwzględnieniem tych, wywodzących się ze środowiska wrocławskiego) oraz promuje najnowsze tendencje obecne w sztuce współczesnej.

Praktycznie:
– muzeum otwarte jest codziennie (oprócz wtorku, szczegóły tutaj),
– bilet normalny kosztuje 10 PLN.
0 KOMENTARZY