Wawel Odzyskany – nowa wystawa stała w Zamku na Wawelu
Wzgórze wawelskie mogłoby wyglądać zupełnie inaczej. Wawel mógł stać się polskim „Akropolis” ze śmiałej wizji Stanisława Wyspiańskiego. Monumentalna rzeźba „Pochód na Wawel” Wacława Szymanowskiego mogła zamykać dziedziniec arkadowy od zachodu. W Sali Senatorskiej zamiast arrasów mógł wisieć „Hołd Pruski „Matejki w otoczeniu urn wypełnionych ziemią z pól chwały polskiego oręża. Sam Adolf Szyszko-Bohusz – architekt kierujący restauracją Wawelu w okresie międzywojennym – przygotował aż cztery różne koncepcje odbudowy wzgórza.Średniowieczne wnętrza zespołu gotyckich domów położonych po północnej stronie wzgórza wawelskiego mieszczą najnowszą i najnowocześniejszą wawelską ekspozycję, poświęconą dziejom wzgórza od utraty niepodległości Rzeczypospolitej w 1795 roku do czasów współczesnych. Opowiada też historię odzyskania rezydencji z rąk Austriaków i jej wieloletniej restauracji – tej, której efekty widać do dziś, a także tej, która pozostała tylko w planach. Za pomocą multimediów, dzieł sztuki, detali architektonicznych, broni, pamiątek z epoki oraz wielkoformatowych wydruków zdjęć i dokumentów archiwalnych poznajemy dzieje odbudowy.
„Działając na wyobraźnię widza nowoczesnymi metodami, wystawa Wawel Odzyskany przybliża w bardzo atrakcyjny sposób skomplikowane dzieje wzgórza wawelskiego w XIX i początku XX wieku” – mówi Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Od 28 stycznia 2020
wstęp: 1 zł (sezon zimowy), 10/7 zł (sezon letni).
Ekspozycja wieńczy wieloletni projekt, „Wawel – dziedzictwo dla przyszłości”, który obejmował wiele różnych wątków, od prac budowlanych i konserwatorskich po nowe Centrum Multimedialne, wirtualne zwiedzanie kolekcji Lanckorońskich i aplikację mobilną. W zamku zainstalowano windę dla osób z ograniczoną mobilnością; dzięki temu ekspozycje będą o wiele bardziej dostępne dla zwiedzających. W ramach projektu również wykonano nowe gabloty do Skarbca Koronnego, co umożliwiło wyeksponowanie znacznie większej część wawelskich precjozów w nowej aranżacji. Pośród działań konserwatorskich poczesne miejsce zajmują kompleksowe badania mikrobiomu wawelskiego muzeum, które służą do opracowania strategii ochrony zbiorów przed zagrożeniami biodeterioracji.
Źródło: Zamek Królewski na Wawelu
0 KOMENTARZY