Efektowne i niecodzienne muzealne bryły cz. 1
Wybierając się do muzeum myślimy głównie o interesujących wystawach. Rzadko zwracamy uwagę na bryłę samego gmachu. A szkoda, gdyż wiele placówek (zwłaszcza tych powstałych w ostatnich latach) przykuwa wzrok oryginalnymi rozwiązaniami. Zapraszam Was na wyprawę śladami niezwykłej architektury.
Amos Anderson Art Museum
To muzeum sztuki nowoczesnej, gdzie zgromadzone zostały zbiory Amosa Andersona (właściciel największej szwedzkojęzycznej gazety wydawanej w Finlandii). Znajdziecie tam dzieła fińskiej sztuki XIX i XX wieku.

Sama placówka znajduje się w Helsinkach, a do użytku publicznego została oddana w 2018 roku. Powstała w nowoczesnej dzielnicy, w otoczeniu modernistycznych budynków. Została dobudowana do szklanego pawilonu, gdzie znajduje się wejście do muzeum. Co ciekawego jego lwia część znajduje się pod ziemią. Natomiast na dziedzińcu ulokowano futurystyczne tuby o nieregularnych kształtach. Każda z nich posiada okno przypominające wielkie oko.
Praktycznie:
- – muzeum otwarte jest codziennie (oprócz wtorku),
- – bilet normalny kosztuje 15 EUR (szczegóły tutaj).
Muzeum Drzew Rapperswil-Jona
Nad brzegiem Jeziora Zuryskiego, które swoim kształtem przypomina wygiętego banana, powstało całkiem niezwykłe muzeum. Nie ma tutaj dzieł sztuki, ani nawet budynku. Na powierzchni 7,5 ha w miejscowości Rapperswil-Jona rosną drzewa. Pomysłodawcą tego innowacyjnego projektu był architekt oraz miłośnik roślin Enzo Enei. Przez prawie 17 lat sprowadzał on do Szwajcarii przeróżne gatunki drzew, aby posadzić je na wygospodarowanej przestrzeni. Całości dopełniają kamienne murki, baseny z wodą, parawany z piaskowca, które dzielą przestrzeń i sprawiają, że można się w niej ukryć, pobyć w odosobnieniu. Liczą się naturalne materiały oraz jasne barwy. Drzewa ( jest ich ponad 50) będziecie mogli podziwiać z różnej perspektywy. Zamysłem projektanta było przede wszystkim stworzenie miejsca, które każdemu zapewni kontakt z naturą jako pierwotną siłą.

Praktycznie:
- – godziny otwarcia oraz instrukcję dotyczącą dojazdu znajdziecie tutaj,
- – bilety normalny kosztuje 15 CHF.
Muzeum Designu w Holon
Czy muzeum może przypominać wstążkę? Ron Arad – architekt izraelskiego pochodzenia – udowodnił, że w tym względzie nie ma ograniczeń. Placówka zlokalizowana w Holon (nieopodal Tel Awiwu) prezentuje sporą kolekcję współczesnego oraz historycznego izraelskiego wzornictwa (m.in. biżuterię, meble, tkaniny, ubrania). Jednak przed wejściem do środka, to sama bryła oszałamia swoim designem. Budynek opleciony został sinusoidalnymi wstęgami, których długość przekracza 1000 metrów. Każda z nich ma nieco inny odcień, co ma przywodzić na myśl zróżnicowaną kolorystykę formacji występujących na izraelskiej pustyni. Wstęgi nadają całej konstrukcji lekkości i sprawiają, że muzeum wygląda niczym gigantyczna rzeźba. Placówka została udostępniona zwiedzającym w 2010 roku. Co ciekawe na dachu znajduje się taras, wokół którego także wiją się pomarańczowe taśmy.

Praktycznie:
- – muzeum otwarte jest codziennie (oprócz niedzieli),
- – bilety normalny kosztuje 35 NIS (szczegóły tutaj).
Muzeum im. Oscara Niemeyera, Kurytyba
Muzea poświęcone konkretnemu artyście zwykle wznoszone są po jego śmierci. Osobliwym przypadkiem są te, budowane jeszcze za życia uhonorowanej osoby. Tak sprawa miała się z Museu Oscar Niemeyer w Kurytybie (ośrodek polonijny w Brazylii), które zaprojektował nikt inny jak sam Oscar Niemeyer. To nieżyjący już brazylijski architekt. Stworzył ok. 200 budowli, a jego główną inspiracją były: „ (…) krzywizny, swobodne i zmysłowe, takie, jakie spostrzegam w górzystych krajobrazach mojej ojczyzny (…).”

Muzeum to kompleks dwóch budynków i to właśnie ten drugi oddany do użytku w 2002 roku budzi zachwyt zwiedzających. To olbrzymie betonowe oko osadzone na grubej, żółtej nodze przypominające z daleka przysadzistego grzyba. Kompozycja jest surowa i składa się z geometrycznych form. Placówka nie skupia się jedynie na dorobku Oscara Niemeyera. Przestrzeń zarezerwowana jest dla prezentacji dzieł sztuki współczesnej, designu oraz edukacji z zakresu historii architektury. Co istotne w muzeum w 2018 roku została zaprezentowana wystawa Design Dialogue: Polska – Brazylia ukazująca prace graficzne polskich i brazylijskich artystów oraz wzornictwo przemysłowe z obu krajów.
Praktycznie:
- muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli (10:00-18:00),
- bilet normalny kosztuje 20 R$ (szczegóły tutaj).
0 KOMENTARZY