80 lat temu, 23 września 1939 roku, w Polskim Radiu
23 września grałem po raz ostatni przed mikrofonami Polskiego Radia. Sam nie wiem jak znalazłem się w rozgłośni. Przemykałem od bramy do bramy, kryłem się na chwilę i biegłem dalej, gdy nie słyszałem w najbliższym otoczeniu gwizdu bomb. W drzwiach spotkałem prezydenta Starzyńskiego. Był niedbale ubrany, nieogolony, a na jego twarzy odmalowywał się wyraz śmiertelnego zmęczenia. Nie sypiał od wielu dni, był duszą obrony i bohaterem miasta. Na jego barkach spoczywała odpowiedzialność za los Warszawy […] Nikt nie miał powodu tracić odwagi dopóki nie wyczuwało się zwątpienia Prezydenta. Francuzi przekroczyli linię Zygfryda, Anglicy zbombardowali Hamburg i w każdej chwili oczekiwano inwazji na Niemcy. Tak przynajmniej wszystkim się wydawało.
23 września (poniedziałek), godz. 14.45, wstęp wolny
Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14.55. Ze względu na czynności związane z kontrolą bezpieczeństwa, prosimy o przybycie co najmniej 10 minut wcześniej.
Chcemy przypomnieć to wydarzenie, a także przywołać pamięć o tragicznej historii Warszawy i jej żydowskich mieszkańców. 23 września 2019 roku w chwili, gdy rozgłośnia zamilkła, w holu głównym Muzeum POLIN zabrzmi Nokturn cis-moll Fryderyka Chopina w wykonaniu Marcina Maseckiego, jednego z najbardziej twórczych i oryginalnych pianistów. Utwór będzie poprzedzony emisją nagrań fragmentu wspomnień Władysława Szpilmana w wykonaniu Adama Woronowicza, aktora TR Warszawa, a także ambasadora Akcji Żonkile w 2019 r.
Źródło: Materiał informacyjny POLIN
0 KOMENTARZY