Konferencja „Opowiedzieć pogranicza. Koncepcje i narracje muzealne”
90-lecie Muzeum Śląskiego w Katowicach to wyśmienita okazja do dyskusji o współczesnym muzealnictwie w rejonach pogranicza, którą zawrzeć chcemy w tematyce konferencji Opowiedzieć pogranicza. Koncepcje i narracje muzealne. Pogranicze rozumiemy przy tym bardzo szeroko, nie tylko w kontekście geograficznym, historycznym i politycznym, lecz także kulturowym i społecznym, a nawet jako pogranicze sztuk.
Działalność w sferze pogranicza jest szczególnym wyzwaniem dla muzeów, które w obliczu zmieniającego się świata i oczekiwań względem tych instytucji starają się sprostać zadaniu przechowania, tłumaczenia i udostępniania spuścizny przeszłości i doboru istotnych śladów teraźniejszości w sposób jak najbardziej wszechstronny i, o ile to jest możliwe, bezstronny. Jest wiele definicji i modeli pogranicza, a także sposobów, w jaki muzea zmagały i zmagają się z tą problematyką. Również otoczenie i możliwości muzeów, a także indywidualne zainteresowania muzealników wpływają na podejmowanie przez muzea tego złożonego i trudnego problemu. Te same okoliczności mogą prowadzić do zaniechania tego tematu. Zwieńczeniem działalności muzeów są narracje muzealne weryfikowane przez zwiedzających w formie opinii lub rekomendacji.
Zapraszamy w dniach 16-18 października 2019 roku do Muzeum Śląskiego w Katowicach i podzielenia się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami i wiedzą w tej kwestii.
Miejsce obrad: Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. Tadeusza Dobrowolskiego 1, 40-205 Katowice
Termin obrad: 16-18 października 2019 r.
Języki obrad: angielski, polski. Prezentację (tzn. podpisy pod rycinami, tezy, główne wnioski itp.) prosimy przygotować w języku angielskim.
Forma wystąpień: referat (20 min), komunikat (10 min), poster.
Prosimy o przesłanie abstraktu wystąpienia, o objętości 1500-1800 znaków (ze spacjami), w języku angielskim lub polskim do dnia 15 sierpnia 2019 r.
Organizatorzy konferencji zastrzegają sobie prawo do wyboru referatów i komunikatów. Przewidujemy około 40 referatów oraz nieograniczoną liczbę posterów. Autorzy wystąpień zostaną powiadomieni o ich zaakceptowaniu i umieszczeniu w programie konferencji.
Komunikat ze szczegółowym program konferencji zostanie podany do wiadomości do dnia 10 września 2019 roku na stronie internetowej muzeum.
Całość materiałów z konferencji oraz sprawozdania z dyskusji zostanie wydana w formie książkowej i elektronicznej.
W trakcie konferencji przewidziane są bankiet oraz grupowe zwiedzanie Muzeum Śląskiego z przewodnikiem.
W razie wątpliwości bądź pytań prosimy o kontakt z sekretarzami konferencji:
Małgorzata Kurgan-Przybylska m.przybylska@muzeumslaskie.pl tel. 32 77 99 328 lub
Dawid Keller d.keller@muzeumslaskie.pl tel. 32 77 99 386
Do pobrania:
Materiał: Muzeum Śląskie w Katowicach
0 KOMENTARZY