Red Dot Design Museum
Red Dot Design Museum w Essen jest przykładem na to, że nie we wszystkich muzeach konieczne jest użycie mediów i narracji. Są bowiem przypadki (można odnieść wrażenie, że coraz rzadsze), gdzie koncepcja wystawy i obiekty „bronią się” same.
Muzeum wzornictwa leży na terenie kompleksu Zeche Zollverein, który wpisany jest na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Budynek jest surowy i prosty, demonstracyjnie prezentujący czystą funkcjonalność industrialnego obiektu. Kontynuacja następuje wewnątrz: korytarze i schody oraz podesty zostały co prawda dostosowane do potrzeb zwiedzających, ale tło dla ekspozycji pozostawiono oryginalne – rury, zawory, fragmenty dawnych instalacji itp.
Obok wystaw czasowych w muzeum prezentowany jest zbiór ok. 2 000 obiektów z 45 państw świata, wyróżnionych w ramach corocznego konkursu Red Dot Design Award. Jak podaje strona internetowa muzeum[1], przedmioty pochodzące z różnych krajów obrazują różnorodność potrzeb, jak i odmienne podejścia do wzornictwa, do materiałów, tradycji. Ponadto wskazują na trendy i zmiany zachodzące w projektowaniu.
Choć może się to wydawać zbyt oczywistym spostrzeżeniem, wystawa uświadamia, że wszystko musi ktoś zaprojektować – od lampy, przez hamulce w rowerze, kurtkę przeciwdeszczową, po przyrządy chirurgiczne. Każdy przedmiot to efekt kreatywnego procesu, który wymaga doboru właściwych materiałów i technologii.
Można powiedzieć, że ekspozycja czerpie z ciągłego kontrastu – gry pomiędzy nowoczesnymi przedmiotami a spracowaną strukturą bryły nieczynnego już zakładu przemysłowego. Wynikają z tego zaskakujące i jednocześnie intrygujące połączenia, które zdają się nie wymagać dodatkowej interpretacji. Oczywiście, znawca mógłby się szeroko wypowiedzieć na temat walorów i funkcjonalności konkretnych rozwiązań, ale czy istotą wzornictwa nie jest to, że sami oceniamy czy się nadaje do codziennego użytkowania? Lakoniczne informacje dotyczące przedmiotów stanowią jedynie dodatek do przemyśleń, które same się nasuwają podczas zwiedzania.
Niewątpliwie największą zaletą Red Dot Design Museum jest właśnie fakt, że choć nie każdy musi się interesować wzornictwem, to każdy z niego korzysta i jest w stanie odnieść się do przedmiotów na wystawie: może ocenić, porównać, pomarzyć, zastanowić się nad tym, jak wzornictwo wpływa na nasze życie i jak będzie ono wyglądało w niedalekiej przyszłości.
[1] www.red-dot-design-museum.de/essen/ausstellung/dauerausstellung/ [odczyt: 10. 09. 2018].
(fot. Autorka)
0 KOMENTARZY