Unijny program „Kreatywna Europa”
Europejski Fundusz Inwestycyjny i Bank Gospodarstwa Krajowego w obecności wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego podpisały umowę regwarancji w unijnym programie „Kreatywna Europa”. Program jest skierowany do polskich firm działających w sektorach kultury i kreatywnym, które ze względu na specyfikę działalności i brak wymaganych przez banki zabezpieczeń miały dotychczas trudności z dostępem do finansowania. Kredytów z gwarancją Kreatywna Europa będą udzielać banki, które podpiszą umowy o współpracy z BGK. Bank planuje podpisać umowy do końca roku.
Podczas konferencji prasowej wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, podkreślił, że podpisana umowa po raz pierwszy otwiera sektor finansów na sektory kreatywne w takim zakresie.
– Do tej pory nie było żadnego mechanizmu finansowania zwrotnego skierowanego specjalnie do sektora kultury i sektora kreatywnego. Przedsiębiorstwa kreatywne musiały ubiegać się o kredyty na tych samych zasadach, co podmioty innych sektorów gospodarki, mimo że ich specyfika jest odmienna – powiedział premier Gliński.
Wśród barier w rozwoju tego sektora szef resortu kultury wymienił m.in. kwestię kompetencji przedstawicieli branż kreatywnych w zakresie komunikacji z sektorem finansowym i biznesu oraz niską znajomość sektora branż kreatywnych po stronie sektora finansowego.
– Sektor branż kreatywnych jest bardzo zróżnicowany, obejmuje m.in. design, sztuki wizualne, architekturę, branżę wydawniczą, ochronę zabytków i wiele innych. Natomiast siła ekonomiczna sektora kreatywnego jest równa sektorowi górniczemu, który uchodzi za symbol polskiej gospodarki – zaznaczył.
Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów UE
KPK ułatwia polskim przedsiębiorcom i instytucjom finansowym dostęp do preferencyjnego finansowania z UE. We współpracy z Grupą EBI i BGK nie tylko oferuje informacje nt. instrumentów finansowych dla przedsiębiorców w ramach programów UE, ale jest również częścią polskiego systemu wdrażania Planu Inwestycyjnego dla Europy.
Źródło: MKiDN
0 KOMENTARZY