Laboratorium muzeum. Pamięć | Rekrutacja
Laboratorium muzeum i Dom Spotkań z Historią zapraszają muzealników oraz pracowników i animatorów sektora kultury i dziedzictwa do udziału w tegorocznej odsłonie projektu. Po edycjach, do których kluczem były słowa „społeczność” i „tożsamość”, w tej kontekst pracy stanowić będzie „pamięć”.
Laboratorium muzeum to program rozwoju zawodowego dla kadr sektora kultury i dziedzictwa, a zarazem społeczność skupiona wokół eksperymentalnego programu poświęconego innowacyjnym strategiom we współczesnym muzealnictwie, który w 2015 roku realizowany był przez Muzeum Warszawy, a obecnie, od roku 2017, działa przy Domu Spotkań z Historią w Warszawie.
Do zgłaszania się zapraszamy muzealników, przedstawicieli instytucji prowadzących działalność wystawienniczą oraz pracowników i animatorów sektora kultury i dziedzictwa, którzy mają doświadczenie w zakresie działań animacyjno-edukacyjnych, skoncentrowanych na różnego typu dziedzictwie.
Szczególne zaproszenie kierujemy do osób zamieszkałych w mniejszych miejscowościach, zatrudnionych w lokalnych muzeach historii, techniki, przyrody, muzeach na otwartym powietrzu itd.
O programie
Program Laboratorium muzeum składa się z czterech dwudniowych spotkań warsztatowo-wykładowych, które odbędą się między październikiem a grudniem 2018.
Cykl warsztatów i spotkań, zorganizowanych wokół pojęcia „pamięci” w kontekście stulecia polskiej niepodległości oraz, z drugiej strony, dzisiejszej praktyki w polu kultury i dziedzictwa będzie zaoferowany wyłącznie grupie maksymalnie 30 wyłonionych w rekrutacji uczestniczek i uczestników Laboratorium. Częścią każdego zjazdu będzie również otwarty dla publiczności wykład zagranicznego gościa.
Warsztaty i spotkania odbędą się w językach polskim i angielskim, bez tłumaczenia, w oparciu o materiały polsko- i anglojęzyczne. Wykłady zaś wygłoszone będą w języku angielskim z jednoczesnym tłumaczeniem na polski.
Tegoroczni goście
Pierwszy zjazd projektu 25-26 października uświetnią swoją obecnością Angela Failler – pełnomocnik rządu Kanady do spraw badań w dziedzinie kultury i pamięci kulturowej, profesor studiów kobiecych i genderowych na Uniwersytecie Winnipeg, oraz Heather Milne – wykładowczyni i autorka pozycji z dziedziny literatury, teorii queer i feministycznej. Zaprezentują stworzoną i praktykowaną przez siebie metodę włączania nowych głosów w narrację o dziedzictwie.
W trakcie dwóch spotkań listopadowych wystąpią Erica Lehrer – antropolożka kultury i kuratorka, autorka wystaw i interwencji partycypacyjnych, wykładowczyni Uniwersytetu Concordia w Montrealu, oraz Wayne Modest – kurator i kierownik Centrum Badań nad Kulturą Materialną w Tropenmuseum w Amsterdamie. Jego placówka gromadzi materialne ślady dziedzictwa kolonialnego Holandii, a zarazem jest jedną z najbardziej innowacyjnych, jeśli chodzi o uwypuklanie „ludzkiego” i etycznego wymiaru pracy z problematycznym dziedzictwem.
Specjalnym gościem ostatniego, grudniowego spotkania Laboratorium muzeum będzie Monica Eileen Patterson – uczona, kuratorka i aktywistka, szczególnie zainteresowana skrzyżowaniem pamięci, dzieciństwa i przemocy w postkolonialnej Afryce oraz sposobami ich publicznego reprezentowania. Patterson opowie o krytycznej muzeologii dziecięcej, dającej perspektywę tworzenia muzeów dla oraz – co ciekawsze – z udziałem dzieci.
Opinie uczestniczek i uczestników
Uczestniczki i uczestnicy cyklów warsztatowych poprzednich edycji Laboratorium muzeum twierdzili, że projekt dał im, między innymi: „wielką liczbę dobrych praktyk i pomysłów”, „rozwiązania, metody, narzędzia” i „dużo wiedzy teoretycznej”. Otrzymali konkretne podpowiedzi, w tym: „jak tworzyć muzeum społeczne, jak angażować publikę”, „jak w prosty sposób opowiadać o swoim doświadczeniu”. Mieli okazję doświadczyć „aktualizacji swojej wiedzy i świadomości”, wreszcie: „powrotu odwagi do działania”.
Tegoroczną rekrutację otworzymy 3 września. Zgłoszenia przyjmować będziemy do 20 września. W dniu 24 września ogłosimy jej wyniki.
Więcej informacji: www.laboratoriummuzeum.pl.
FB: www.facebook.com/laboratoriummuzeum.
Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią, Laboratorium muzeum
Partner: Muzeum Warszawy
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt zrealizowany przy wsparciu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.
0 KOMENTARZY