W Muzeum Polskim w Rapperswil trwa wystawa „Juliusz Kossak 1824–1899|Wojciech Kossak 1856–1942”. Muzealnictwo.com patronuje wystawie
Kossakowie. Nie ma w Polsce równie utalentowanego i popularnego artystycznego rodu. Malarze w kilku pokoleniach, pisarki, poetki. Wśród nich jaśnieje twórczość protoplasty rodu, zaprzyjaźnionego z Horacym Vernet Juliusza Kossaka (1824 Nowy Wiśnicz-1899 Kraków) i jego syna Wojciecha Kossaka (1854 Paryż -1942 Kraków) , protegowanego przez cesarza Niemiec Wilhelma II. Malarstwo obu Kossaków to głębokie umiłowanie wszystkiego tego, co wiąże się z historią, przyrodą i obyczajowością polską, to podziw dla rodzimej poezji romantycznej i pamięć o potędze Rzeczpospolitej. A pośród malowanych motywów ten najważniejszy – koń i jego kult jako „towarzysza” polowań, wypraw wojennych i przede wszystkim – symbol wolności.
Obaj artyści tworzyli malarstwo cieszące się wielką popularnością w całym społeczeństwie. Malowali na zamówienie wizerunki koni z rodowodem i portrety ich właścicieli na rumakach. Ilustrowali wielką literaturą romantyczną. Odtwarzali na płótnach potyczki, bitwy, epopeje wojenne z przeszłości i im współczesne. Portretowali władców, arystokrację i socjetę europejską, m.in. arcyksięcia i arcyksiężną Habsburgów, Józefa Piłsudskiego, księcia Eustachego Sanguszkę . Ich malarstwo stało się ucieleśnieniem polskiej duszy w sztuce.
W Muzeum Polskim w Rapperswil, w średniowiecznym zamku górującym nad Jeziorem Zuryskim, prezentowana jest od 21 czerwca do 23 września wystawa Juliusz Kossak 1824–1899 |Wojciech Kossak 1856–1942.
Wystawa pokazuje najważniejsze wątki twórczości Juliusza Kossaka i Wojciecha Kossaka. Wyciszone, czerpiące z drobnoszlacheckiej kulturowości akwarele Juliusza i pełne energii, ekspansywne sceny malowane przez Wojciecha, który szukał zleceniodawców w Berlinie, Wiedniu, Stanach Zjednoczonych, Londynie. Dwa pokolenia artystów – dwa okresy w historii malarstwa – dwie epoki w dziejach Polski. Bliska sobie, a jednocześnie jakże odmienna twórczość ojca i syna.
Na ekspozycji, dwadzieścia osiem prac Juliusza i trzydzieści dwie – Wojciecha, prezentowane są dzieła z Muzeów Narodowych: w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu i z Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Obok nich znalazły się prace użyczone przez kolekcjonerów prywatnych, w tym kilkanaście obrazów ze zbiorów Fundacji PBG Wysogotowo.
Ekspozycji towarzyszy polsko-niemiecki katalog.
Wystawa zainicjowana i sfinansowana przez Małgorzatę i Jerzego Wiśniewskich oraz Fundację PBG Wysogotowo. Wsparcia finansowego udzieliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizatorem wystawy i wydawcą katalogu jest Muzeum Okręgowe w Suwałkach.
Scenariusz, kurator wystawy – Eliza Ptaszyńska
Aranżacja – Wiesław Szumiński
Publikacje towarzyszące wystawie – Bartłomiej Bączkowski
Muzealnictwo.com jest patronem medialnym wystawy.
0 KOMENTARZY