Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego zaprasza do udziału w konferencji „W pracowni. Hasior. Brzozowski. Rząsa”.
Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego Anna Wende Surmiak ma zaszczyt zaprosić do udziału w Konferencji p.t. „W pracowni. Hasior. Brzozowski. Rząsa”, która odbędzie się w październiku.
Zgłoszenia udziału w konferencji wraz z podaniem tematu oraz krótkim abstraktem (1 strona maszynopisu) prosimy nadsyłać najpóźniej do dnia 15 lipca 2018 r. na adres mailowy: wpracowni@muzeumtatrzanskie.pl
O zakwalifikowaniu zgłoszonego wystąpienia organizatorzy poinformują do 30 lipca 2018 roku.
Program konferencji zostanie rozesłany do uczestników drogą mailową najpóźniej do 10 września 2018 roku.
W 2014 roku Muzeum Tatrzańskie wraz z fundacją Open Art Projects oraz Stowarzyszeniem Volans zorganizowało „Konferencję tatrzańską. Wokół Zakopanego i sztuki Władysława Hasiora” wraz z towarzyszącym jej programem, który obejmował m.in. wystawę „Wątłe Muzy”, prezentacje filmowe i realizację „Dzień za Noc” Marii Łobody. Dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego materiały pokonferencyjne udało nam się wydać w 2015 roku. Referaty wygłoszone podczas tamtego sympozjum rzuciły nowe światło zarówno na samo Zakopane, jak też i na twórczość Władysława Hasiora. Postawiły nie tylko nowe tezy, ale również – co może nawet ważniejsze – nowe pytania dotyczące działań Hasiora.
Przygotowywana w tym roku konferencja naukowa będzie dotyczyć problematyki pracowni artystycznych. Zostanie podzielona na kilka segmentów tematycznych, ze szczególnym uwzględnieniem następujących zagadnień:
– materiały i techniki stosowane przez artystów po 1945 roku
– proces powstawania dzieła sztuki (zwłaszcza asamblaży, sztuki wideo, fotografii, rzeźby współczesnej, malarstwa abstrakcyjnego)
– organizacja pracy we współczesnej pracowni artystycznej, a organizacja pracy w pracowni dawnej
– miejsce, kontekst miejsca i jego wpływ na twórczość artysty
Planujemy także zaproszenie do udziału w naszym sympozjum pracowników Muzeum Salvadora Dali w Figueres, Muzeum Ossipa Zadkina w Paryżu oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola w Medzilaborcach, którzy odniosą się do problemów muzealnych jakie niesie ze sobą opieka nad spuścizną twórcy i jego pracownią.
Nie chcemy jednak pozostać jedynie w sferze teoretycznych rozważań, dokonywanych z perspektywy obserwatora. Stąd też zapraszamy do współpracy artystów, którzy w trakcie konferencji mają zaprezentować swoje przemyślenia na temat atelier w formie prac.
Źródło oraz informacje o konferencji na stronie – link.
0 KOMENTARZY