Granice imperium
Römermuseum Osterburken jest filią Archäologisches Landesmuseum Baden-Württemberg (Muzeum Archeologicznego Badenii-Wirtembergii). W Römermuseum, bazując na lokalnych znaleziskach, pokazana jest historia Rzymian strzegących granic imperium.
Poszczególne fragmenty „Granic Cesarstwa Rzymskiego” wpisane zostały na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w latach 1987, 2005, 2008. Muzeum jest ujęte w planie zarządzania obiektu jako muzeum ponadregionalne i służy za „latanię” oraz „bramę wejściową” dla zwiedzających zainteresowanych tą tematyką[1].
Muzeum ma przygotowany interesujący zestaw pakietów dla klas szkolnych, na które składają się oprowadzania i zajęcia projektowe o zróżnicowanej tematyce związanej z życiem w rzymskim imperium, np. „lekarze i medycyna” (możliwość zrobienia maści i olejków zapachowych), „rękodzieło” (uczniowie mogą spróbować swoich sił wykonując buty starożytnymi sposobami), czy specjalne zajęcia dla klas z językiem łacińskim.
Także dla „zwykłych” turystów muzeum może stanowić miłe zaskoczenie – jest bardzo klarowne, treści są uporządkowane w czytelny i przystępny sposób, zaś połączenie starożytnych muzealiów z nowoczesną architekturą zapewnia przyjemne doznania estetyczne. Zarówno część poświęcona życiu codziennemu i realiom mieszkania w rzymskim Kastell, jak i wyeksponowane stanowisko archeologiczne (łaźnia) zostały w interesujący sposób opisane – pozwalając nie tylko na zrozumienie historycznej rzeczywistości, ale i odniesienie jej do współczesnego stylu życia.
Dopełnieniem ekspozycji muzealnej są pozostałości po Kastell Osterburken, uzupełnione o stalową „bramę”, która ma sugerować wielkość oryginalnej budowli, a także wskazywać na położenie starożytnych budynków względem współczesnej zabudowy.
Drugim ciekawym miejscem związanym z muzeum jest zrekonstruowana wieża strażnicza, z której żołnierze mieli widok na okoliczne doliny i tereny przygraniczne. Turyści mogą tam popatrzeć przez specjalne lunety, które jednak zamiast współczesnego obrazu pokazują jak te tereny wyglądały za czasów imperium.
Wirtualny spacer po muzeum: http://www.roemermuseum-osterburken.de/VR_RM-Osterburken/
[1] www.roemermuseum-osterburken.de/ [odczyt: 18.01.2018].
0 KOMENTARZY