Muzeum bez wyjątku
Miejsce dostępne dla każdego – już na samym początku istnienia taki właśnie cel postawiło sobie Muzeum Emigracji w Gdyni. Postawiło i systematycznie, krok po kroczku, plan ten realizuje. Stworzyło nawet specjalny program „Muzeum bez wyjątku” i umieściło go na stronie placówki w zakładce pod tym samym tytułem. A skoro taki komunikat poszedł w świat, drogi odwrotu już nie ma.
Dostępność zaczyna się zresztą już w internecie, warto więc odnotować, że strona muzeum jest w pełni dostępna dla osób korzystających z czytników ekranu. Jej konstrukcja jest prosta i przejrzysta. Nikt nie będzie miał problemu nie tylko ze znalezieniem informacji o godzinach otwarcia czy cenach biletów, ale także o dostępności placówki.
W świecie realnym
Multimedialna, stała ekspozycja muzeum, pozwala wczuć się w sytuację emigrantów, zarówno tych z dawnych wieków jak i współczesnych. Nieliczne oryginalne eksponaty znajdują się w gablotach. Jednakże większość wystawy to modele, repliki i zaaranżowane wnętrza dostępne dla osób niewidomych, bo możliwe do dotykania. Znajdziemy tam wiejską chatę z początków XX w., wagon kolejowy z tego okresu a także model polskiego transatlantyku MS Batory. Na wystawie znajduje się wiele materiałów dźwiękowych, które uatrakcyjnią wizytę osobom z dysfunkcją wzroku. Wystarczy sięgnąć po znajdujące się na wystawie słuchawki i można usłyszeć emigrantów opowiadających o swych podróżach i towarzyszących im perypetiach.
Głusi także nie będą się nudzić, gdyż na planszach informacyjnych znajdą wiele ciekawostek. A efekty wizualne sprawią, że poczują się na prawdę jak na statku lub w samolocie.
Osoby z niepełnosprawnością planujące wizytę w Muzeum Emigracji mogą zgłosić się na indywidualne oprowadzanie z przewodnikiem. Na niewidomych czekają pracownicy biegli w sztuce audiodeskrypcji, głuchym muzeum oferuje tłumaczy zarówno na Polski Język Migowy (PJM), jak i na System Językowo-Migany (SJM) a głuchoniewidomym tłumacza znającego sposób komunikowania się osób głuchoniewidomych (SKOGN). Muzeum jest także otwarte na zwiedzających z niepełnosprawnością intelektualną. Dla nich przewodnik przygotuje indywidualny program w zależności od potrzeb. Zgłoszenia najlepiej dokonać 5 dni roboczych przed zwiedzaniem. Wizyta taka jest bezpłatna, a przewodnik może odebrać osobę zainteresowaną z najbliższego przystanku. Niektóre z wydarzeń odbywających się w muzeum, takich jak wykłady i spotkania, również są tłumaczone na język migowy. Innym ciekawym obszarem działalności placówki są konsultacje genealogiczne, które również raz w tygodniu mogą być tłumaczone na język migowy. Trzeba tylko wcześniej zgłosić pracownikom muzeum taką potrzebę. Rezerwacji można dokonywać u koordynatorek projektu Muzeum bez Wyjątku, dane teleadresowe są umieszczone na stronie internetowej.
Gdyńskie Muzeum Emigracji to doskonały dowód na to, że dostępność niekoniecznie musi oznaczać wielość sprzętów specjalistycznych i materiałów pomocniczych. Najważniejszy jest przeszkolony i otwarty pracownik lub wolontariusz danej placówki.
Tekst: Monika Dubiel
0 KOMENTARZY