W świecie legendarnych samurajów
Z czym kojarzy się Japonia? Zapewne większości z nas na samo wspomnienie o tym kraju przychodzą na myśl kwitnące drzewa wiśni, sushi, gejsze w barwnych strojach oraz owiani legendą samurajowie. Aby upamiętnić tych wojowników, w Tokio powstało muzeum w całości im poświęcone. Znajduje się ono w dzielnicy czerwonych latarń Kabukichō, słynącej z licznych nocnych klubów, hoteli miłości, restauracji i ożywionego życia nocnego. Nie bez powodu nazywana jest „Miastem bezsennym”. Właśnie w takim sąsiedztwie, nieopodal stacji metra, swoje podwoje otworzyło we wrześniu 2015 roku Samurai Museum.
Samurajowie byli symbolem odwagi, męskości i siły w całej siedemsetletniej historii Japonii. Rzeczą najistotniejszą był dla nich honor. Posługiwali się nawet własnym kodeksem zwanym bushidō. Odznaczali się wielką walecznością i posłuszeństwem wobec swoich panów. Przy sobie mieli zwykle dwa miecze: krótki zwany wakizashi oraz długi i wygięty – katana. Era samurajów trwała do połowy XIX wieku.
Sama placówka składa się z dwóch pięter. Na pierwszym poziomie można zobaczyć misternie wykonane zbroje samurajów. Niektóre z nich są autentyczne, ale większość to reprodukcje. Kolejne piętro poświęcone jest uzbrojeniu. Tutaj zgromadzone zostały hełmy zwane kabuto, kolekcja japońskich mieczy oraz pistoletów z zamkiem lontowym (tanegashima). Nie można również pominąć części stworzonej z myślą o jednym z najsławniejszych japońskich wojowników – Musashi Miyamoto. To on wymyślił technikę walki dwoma mieczami, a swój pierwszy pojedynek wygrał ponoć w wieku 13 lat.
Placówka, oprócz samego zwiedzania ekspozycji, oferuje także inne atrakcje. Można zrobić sobie zdjęcie w samurajskiej zbroi, wziąć udział w lekcji kaligrafii bądź kursie władania mieczem.
Co ciekawe, muzeum zwiedzicie w towarzystwie przewodnika bardzo dobrze mówiącego po angielsku, który przybliży wszystkim chętnym historię Japonii oraz samych samurajów. Na koniec obejrzycie krótki pokaz władania samurajskim mieczem.
Praktycznie:
– muzeum otwarte jest codziennie od 10:30 do 21:00,
– bilet normalny kosztuje 1800 JPY, a dzieci do 3 roku życia wejdą za darmo.
(fot. Autorka)
0 KOMENTARZY