Prawa kobiet = Prawa człowieka
W ostatnim czasie rola praw kobiet w niezwykle silny sposób powróciła do debaty publicznej. Obserwujemy marsze, masowe manifestacje i dyskusje w obronie Praw Kobiet lub w sprzeciwie wobec nasilających się tendencji deprecjonujących rolę i wolność kobiety we współczesnym społeczeństwie i gospodarce. Dzięki błyskawicznemu rozprzestrzenianiu się informacji poprzez media społecznościowe, doświadczamy też siły wyrazistego języka komunikacji wizualnej, jakim posługują się w obliczu zagrożenia populistycznymi dogmatami liderki, uczestniczki i działacze przeciwstawiający się łamaniu praw człowieka. Świetnym przykładem społecznie zaangażowanej grafiki, która cytowana z lokalnego plakatu zyskała wymiar globalnej rozpoznawalności jest niezwykle popularna czarno-biała ilustracja Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, autorstwa Oli Jasionowskiej. Syntetyczny, silny symbol reprezentujący społeczny ruch w Polsce został błyskawicznie zaadaptowany do komunikowania podobnych inicjatyw na świecie.
Zainicjowany przez uznaną projektantkę, emerytowaną wykładowczynię Massachusetts College of Art and Design w Bostonie, Profesor Elizabeth Resnick, projekt wystawy pt. Women Rights are Human Rights | Prawa kobiet = Prawa człowieka, organizowany przez Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych i Muzeum Plakatu w Wilanowie, przygląda się fenomenowi plakatu dotyczącego praw kobiet w światowej skali.
Wystawa plakatów z kolekcji Elizabeth Resnick, uzupełniona przez prace ze zbiorów Muzeum Plakatu, zagości w Wilanowie od 28 kwietnia do 1 października 2017 r. Kuratorka włączyła do ekspozycji plakaty z całego świata, które dotykają współczesnych problemów kobiet. Jak deklaruje we wstępie do katalogu:
Wystawa prezentuje plakaty projektowane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Jej celem jest nagłośnienie tematu i pomoc w zrozumieniu jak istotną rolę powinni odgrywać sami obywatele w procesie ochrony i propagowania praw człowieka, w przezwyciężaniu stereotypów związanych z nierównym traktowaniem obu płci, a także promowaniu praw reprodukcyjnych i seksualnych oraz ochronie dziewcząt i kobiet przed przemocą.
Mariusz Knorowski, kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie, dodaje:
Wystawa wnosi do debaty o prawach kobiet nie tylko istotny wkład jako ilustracja tematu, ale także pozwala ocenić skalę zjawiska poprzez język sztuki. Wybór prac unaocznia środki ekspresji i skuteczność ich perswazji za pomocą sugestywnych obrazów, wolnych od zakamuflowanych aluzji. Niezależnie od naszej oceny, stają się one dokumentalnym opisem „pola walki” i stanowią integralną część społecznej ikonosfery.
Kuratorzy zwracają uwagę na przekrojowy charakter wyboru prac pośród których znalazły się zarówno najnowsze plakaty, formułowane w odpowiedzi na wydarzenia i nastroje ostatniego roku, plakaty komentujące problematykę przemocy w rodzinie z początku XXI wieku, jak i kanoniczną pracę Romana Cieślewicza Kobieta jest przyszłością Europy z 1978 roku. Z uwagi na różne kręgi kulturowe, z których pochodzą poszczególne projekty, różnią się one poruszaną problematyką – jednak wszystkie zaskakują aktualnością podejmowanych kwestii. Knorowski podkreśla, że wybrane plakaty w większości nie ulegają przedawnieniu i chociaż niektóre są już historią, inne nadal uczestniczą w wielu bataliach, na pograniczach różnych kultur i cywilizacji.
Identyfikacja graficzna wydarzenia jest częścią pracy magisterskiej Marty Myszewskiej, studentki PJATK na Wydziale Sztuki Nowych Mediów. Opiekunem pracy dyplomowej jest dr Marcin Władyka. Projekt i jego program edukacyjny powstaje we współpracy z prof. Ewą Satalecką.
***
Prawa kobiet = Prawa człowieka. Plakaty na temat nierównych praw obu płci, przemocy i dyskryminacji
Women’s Rights Are Human Rights. International Posters on Gender-based Inequality, Violence and Discrimination
28 kwietnia – 1 października 2017
Galeria Format B2 – Muzeum Plakatu w Wilanowie
Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa
Kuratorka wystawy: Elizabeth Resnick
Koordynacja ze strony Muzeum Plakatu: Izabela Iwanicka, Aleksandra Oleksiak
Godziny otwarcia:
poniedziałki 12.00-16.00 (wstęp bezpłatny)
wtorki, czwartki, piątki 10:00-16:00
środy, soboty, niedziele 10:00-18:00
Ostatnie wejście 30 min. przed zamknięciem Muzeum
(oprac. na podstawie materiałów prasowych Muzeum. Fot. P. Syndoman)
0 KOMENTARZY