Szczeliny wolności
6 sierpnia Muzeum Narodowe w Poznaniu otworzy wystawę poświęconą polskiej sztuce trzech lat bezpośrednio po II Wojnie Światowej. Artyści, pisarze, ludzie kultury wówczas myśleli jeszcze o ideałach demokracji. Malarze i rzeźbiarze pragnęli odbudować zniszczoną wojną linię rozwoju sztuk pięknych.
Wystawa poświęcona jest sztuce polskiej w latach 1945–1948/1949. Polska po II wojnie światowej była krajem zniszczonym i wyzwolonym. W pierwszych latach po wojnie jeszcze pluralistyczna, interesująca i ciekawa, stopniowo stawała się niesuwerenna z pozorami demokracji, podporządkowana Związkowi Radzieckiemu. Sztuka polska była wolna i broniła się przed ostatecznym zniewoleniem, czego znakomitym świadectwem są eksponowane dzieła. Niestety, stopniowo zaczęto od tej wielopłaszczyznowości społecznej i politycznej odchodzić.
Sztukę polską w latach 1945–1948/1949 prezentujemy w trzech odsłonach. Pierwsza – „Czas martwej natury” – poświęcona jest malarstwu kolorystycznemu, tematem drugiej „Wojna/Wojna” jest przedstawienie problemu wojny w sztuce, trzecia – „Abstrakcja i Surrealizm” – ukazuje w pełni sztukę nowoczesną, dwie znaczące poetyki, od których powstał tytuł tej odsłony.
Kuratorem wystawy jest Włodzimierz Nowaczyk.

Andrzej Wróblewski, Treść uczuciowa rewolucji – Niebo rewolucji wiosną, 1948, Muzeum Narodowe w Poznaniu
SZCZELINY WOLNOŚCI. Sztuka polska w latach 1945- 1948/49
Muzeum Narodowe w Poznaniu
6 sierpnia – 12 listopada 2017
(oprac. na podstawie materiałów prasowych MNP)
0 KOMENTARZY