Muminkowe muzeum
Książki, które czytamy w dzieciństwie, często pozostają nam w pamięci na całe życie, a każde ich wspomnienie wywołuje uśmiech na twarzy. Dziś wszystkich fanów Muminków zabieramy w sentymentalną podróż do miejsca, gdzie cała historia ożywa na nowo, a fikcyjni bohaterowie stają jak żywi przed oczami. Zapraszamy do Muumimuseo.
„Musiało być już późne popołudnie, gdzieś pod koniec sierpnia, kiedy Muminek i jego Mama weszli w samo serce wielkiego lasu. Było całkiem cicho i tak ciemno między drzewami jak po zapadnięciu zmroku. Tu i ówdzie rosły olbrzymie kwiaty świecące własnym światłem niczym migotliwe lampy, a głęboko wśród cieni poruszały się małe bladozielone punkciki”.
Tak rozpoczyna się pierwsza książka („Małe trolle i duża powódź”) o przygodach Muminków. A wszystko za sprawą fińskiej pisarki Tove Jansson. To ona, gdzieś w Finlandii stworzyła tajemniczą doliną i zasiedliła ją fantastycznymi istotami. Bo któż z nas nie wzdrygał się na myśl o nadchodzących Hatifnatach i przynoszącej chłód Buce. Kto z nas nie śledził z zapartym tchem przygód entuzjastycznie nastawionego do życia Muminka. Wszystkie książki o Muminkach odniosły ogromny sukces. Przetłumaczono je na ponad 30 języków. Na ich podstawie powstały
filmy, słuchowiska, seriale, spektakle teatralne.
Cała ekspozycja składa się z prac wykonanych przez Tove Jansson, jej partnerkę życiową i graficzkę – Tuulikki Pietilä oraz ich przyjaciela – Pentti Eistola. Co ciekawe sama Tuulikki Pietilä stała się pierwowzorem Too-tiki, czyli postaci zamieszkującej muminkowy świat. Trzonem kolekcji są oryginalne ilustracje stworzone przez samą Jansson do wszystkich 12 książek opisujących przygody Muminków. To aż 1009 rysunków, akwareli oraz 50 gwaszy. Wiele z nich nie była wcześniej publikowana co daje niezwykłą okazję do prześledzenia ewolucji stylu samej autorki.
W muzeum coś dla siebie znajdą także fani komiksów. Otóż na wystawie prezentowane są szkice do pasków komiksowych o Muminkach. Trzeba wiedzieć, że w latach 1957–1975 Jansson tworzyła je dla londyńskiej gazety The Evenig News. Na przestrzeni lat autorka zaangażowała do współpracy także swojego młodszego brata – Larsa Janssona, który ostatecznie sam kontynuował ich dzieło. Spod jego ręki wyszły 52 komiksy (Tove wykonała ich jedynie 15). Jednak prawdziwą gratką są makiety z figurkami postaci ze świata Muminków. Szczególne zainteresowanie budzi model pięciopiętrowego domu Muminków.
Samo muzeum ma dość specyficzny klimat. Nie ma w nim okien, a wszędzie panuje półmrok. Do placówki zaprasza ustawiony na zewnątrz posąg Muminka odlany z brązu. Według szacunków nową placówkę może odwiedzić nawet 200 tys. turystów w ciągu roku. Dużą grupę stanowią tutaj Japończycy. I nic w tym dziwnego, gdyż to właśnie mieszkańcy tego kraju byli głównymi twórcami serialu rysunkowego o Muminkach, który emitowany był na całym świecie. W Polsce, w ramach wieczorynki, przygody Muminków mogliśmy śledzić od 2000 roku.
Praktycznie:
- muzeum otwarte jest od wtorku do piątku w godzinach 9:00-19:00 oraz w weekend od 11:00 do 18:00,
- w poniedziałek placówka jest zamknięta,
- bilet normalny kosztuje 12 euro, dzieci (między 3 a 17 rokiem życia) będą musiały zapłacić 6 euro,
- dostępny jest także bilet rodzinny w cenie 30 euro dla 2 osób dorosłych i 2-4 dzieci.
0 KOMENTARZY