Na żywo w żywym muzeum
Niektórym placówkom muzealnym daleko jest do tych z tradycyjnymi ekspozycjami i osobami strażników pilnie śledzących każdy krok zwiedzających. Jeśli macie ochotę na odrobinę odmiany zapraszamy do żywego muzeum. Co to takiego? To specjalny rodzaj muzeum, gdzie pokazywany jest cały proces wyrabiania jakiegoś towaru bądź odgrywane są scenki, które prezentują życie w zamierzchłych czasach.
Żywe Muzeum Piernika
Wędrówkę szlakiem polskich żywych muzeów zaczynamy od Torunia. To tutaj w centrum miasta, w zabytkowym spichlerzu z 1863 roku, mieści się Żywe Muzeum Piernika. Założone zostało w 2006 roku i od tego momentu grono zwiedzających stale rośnie (w 2015 roku placówka gościła ponad 115 tys. fanów pierników). Po przekroczeniu progów muzeum rozpoczyna się prawdziwa podróż w czasie. Na pierwszym piętrze przenosimy się do średniowiecza, gdzie stajemy się czeladnikami Mistrza Piernikarskiego i Wiedźmy Korzennej. Na początku poznajemy składniki potrzebne do wypieku pierników, a potem przystępujemy do pracy. A ona nie jest łatwa! Trzeba przesiać mąkę, ubić przyprawy, dodać miód, ugnieść oraz rozwałkować ciasto. Na koniec zostaje jeszcze wycięcie odpowiednich kształtów i upieczenie w drewnianych formach. Wszystko z wykorzystaniem historycznych narzędzi oraz z instrukcjami w języku staropolskim. Po takiej lekcji pieczenia można udać się na drugie piętro, gdzie zaaranżowana została manufaktura z przełomu XIX i XX wieku. Tutaj znajduje się zabytkowy piec, niemieckie maszyny, które służyły do wypieku pierników oraz woskowe formy. W tym miejscu każdy chętny będzie mógł także ozdobić swoje słodkie dzieło.
Żywe Muzeum Porcelany
Z Torunia przenosimy się do województwa świętokrzyskiego. W Ćmielowie w byłej Fabryce Porcelany AS Ćmielów mieści się Żywe Muzeum Porcelany. To prawdziwa gratka dla wszystkich fanów miniaturowych porcelanowych rzeźb z lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Placówka otwarta została w maju 2005 roku i od tego momentu nieprzerwanie prowadzi warsztaty garncarskie. Będziemy mogli zalać masę porcelanową, przygotować model figurki, a także wyszlifować go i podpatrzeć jak jest zdobiony. Nie zabraknie także dawki wiedzy oraz historii ćmielowskiego garncarstwa. Bo kto wie jak odróżnić figurkę porcelanową od tej wykonanej z innych surowców? Następnie na wszystkich śmiałków czeka wizyta w hali fabrycznej z 22-metrowym piecem, który był używany do wypalania porcelany. Obecnie mieści się w nim studio projekcyjne, gdzie można obejrzeć film pt. „Nasz Ćmielów”. Na dłuższą chwilę warto zatrzymać się w Sali Marmurowej, gdzie prezentowana jest współczesna kolekcja rzeźby porcelanowej.
Muzeum Witrażu
Z Ćmielowa wszystkich poszukiwaczy żywych muzeów dzieli już tylko ok. 170 km od kolejnej niezwykłej placówki. Oto w Krakowie w secesyjnej kamienicy mieści się Muzeum Witrażu oraz pracownia działająca nieprzerwanie od 1902 roku. Wizyta w tym wyjątkowym miejscu to doskonała okazja do zgłębienia tajników tworzenia witraży. Aby choć na chwilę stać się artystą-rzemieślnikiem warto wziąć udział w warsztatach witrażowych. W zależności od wybranej opcji trwają one od 2 do 6 godzin. Uczestnicy po zwiedzeniu muzeum otrzymują wszystkie niezbędne materiały (m.in. antyczne szkło witrażowe) i za pomocą oryginalnych narzędzi przystępują do dzieła. Oczywiście nad wszystkim czuwa prawdziwy mistrz w tym fachu. Własnoręcznie wykonany witraż to z pewnością unikatowa pamiątka oraz ciekawa ozdoba mieszkania. Warto dodać, że pracownia może poszczycić się ponad 200 zrealizowanymi wirażami, które zdobią wiele obiektów w całym Krakowie. Jedyne w swoim rodzaju dzieła znajdują się w katedrze na Wawelu, Bazylice Mariackiej, Domu Towarzystwa Lekarskiego, Bazylice Franciszkanów oraz wielu prywatnych kamienicach. Z pracownią współpracowali cenieni polscy artyści tworzący na początku XX wieku. Nad realizacją swoich projektów czuwali tutaj Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer czy Henryk Uziembło.
Praktycznie:
Żywe Muzeum Piernika:
- otwarte jest codziennie od 10:00 do 18:00,
- pokazy interaktywne rozpoczynają się o pełnych godzinach,
- bilet normalny kosztuje 15 PLN, ulgowy – 10 PLN, a dzieci poniżej 3 roku życia wejdą za darmo.
Żywe Muzeum Porcelany:
- czynne jest od poniedziałku do niedzieli,
- zwiedzanie muzeum wraz z warsztatami ceramicznymi to koszt 23 PLN (ulgowy – 19 PLN),
- muzeum otwarte jest od 9:00 do 18:00 (sezon letni) oraz od 9:00 do 16:00 (sezon zimowy).
Muzeum Witrażu:
- pracownia i muzeum zaprasza gości do 12:00 do 18:00,
- otwarte jest od wtorku do soboty,
- bilet normalny kosztuje 25 PLN, a ulgowy 18 PLN,
- cena warsztatów to koszt od 150 PLN do 500 PLN (w zależności od długości trwania).
0 KOMENTARZY