Nowe muzeum w litewskiej stolicy
Już w przyszłym roku w Wilnie rozpocznie się budowa gmachu, w którego salach eksponowana będzie jedynie współczesna sztuka litewska.
Stolica Litwy już niebawem wzbogaci się o całkiem nowe muzeum. Na 2017 rok zaplanowano rozpoczęcie budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Placówka ma być w całości poświęcona współczesnej sztuce litewskiej. W muzealnych salach prezentowane będą dzieła powstałe po 1960 roku.
Sam pomysł tej niezwykłej inwestycji narodził się w umyśle Victora Butkusa, który jest właścicielem firmy Fermentas działającej w obszarze biotechnologii, oraz jego żony Danguole Butkiene. Para od wielu lat kolekcjonuje dzieła rodzimych twórców. W swoich zbiorach posiada już ponad 4 tysiące prac m.in.: Arvydasa Saltenisa, Kostasa Dereskeviciusa, Vincasa Kisarauskasa, a także Antanasa Sutkusa, którego fotograficzne kompozycje mogliśmy już kilka razy oglądać w Polsce.
Geometryczna bryła muzeum wykonana zostanie ze śnieżnobiałego betonu oraz szkła. Na dziedziniec, wprost z ulicy, prowadzić będą szerokie, wręcz teatralne schody. Sam dziedziniec funkcjonować będzie jako swoisty ogród z wkomponowanymi rzeźbami. Budynek został zaprojektowane w ten sposób, aby przeszklone ściany umożliwiły dopływ naturalnego światła słonecznego. Natomiast południowe ekspozycje kontrolowane będę przez 5-metrowy wspornik, który zapewni naturalny cień podczas najcieplejszych miesięcy letnich. Gości wkraczających do muzeum od północy powita 10-metrowe szklane wejście prowadzące do jasnego holu. Łączna powierzchnia muzeum na wynieść 3100 m². Prace zaczną się już w przyszłym roku, a otwarcie zaplanowano na 2019 rok. Koszty całej inwestycji obliczono na 5 mln euro.
Gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprojektował polsko-amerykański architekt Daniel Libeskind, który pracuje wspólnie z Baltic Engineers oraz litewskim studiem Do architects. Daniel Libeskind zasłynął z wielu ciekawych realizacji na całym świecie. Jest autorem Muzeum Żydowskiego w Berlinie, apartamentowca Złota 44 w Warszawie, Tańczących wieżowców w Seulu oraz projektu zagospodarowania Strefy Zero po World Trade Center w Nowym Jorku.
Nowe Muzeum Sztuki Współczesnej ma funkcjonować na zasadzie symbolicznego łącznika pomiędzy przeszłością historyczną Litwy a czasami współczesnymi. Wszystko za sprawą niezwykle atrakcyjnego umiejscowienia placówki w sąsiedztwie starego miasta. Poza salami wystawowymi na planie muzeum zwiedzający odnajdą audytorium, księgarnię, kawiarnię oraz salę edukacyjną. Muzeum obrało sobie za cel promocję sztuki współczesnej oraz edukację artystyczną. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest zwrócenie uwagi na artystów tworzących w latach 1945-1989. Na Litwie prace powstałe w tym okresie były często marginalizowane.
Budynek muzeum stanie w miejscu, gdzie znajdowało się kino „Lietuva”. Zbudowane zostało ono w 1965 roku jako najnowocześniejsza sala kinowa w całym Wilnie. Działało do 2002 roku, kiedy to podjęto decyzję o prywatyzacji. Długo trwała debata nad tym jak zagospodarować opustoszałe miejsce. Zastanawiano się nad budową wieżowca mieszkalnego, sklepów oraz biur. Ostatecznie, w marcu 2015 roku, zdecydowano, iż kino zostanie zburzone i zastąpione przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony studia architektonicznego: http://libeskind.com/
0 KOMENTARZY