Najciekawsze interaktywne muzea w Polsce
W XXI wieku nie tylko technologia posuwa się naprzód. Z duchem czasu idą także muzea, które wykorzystują najnowsze zdobycze techniki do atrakcyjniejszego zaprezentowania swoich zbiorów. Zapraszamy na wędrówkę po wybranych interaktywnych muzeach w Polsce.
Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego
Olbrzymia mapa państwa krzyżackiego w podłodze, symulator machin oblężniczych w 3D i rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem zaprezentowana w formie gry strategicznej. Tym wszystkim kusi Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego umiejscowione w Działdowie (woj. warmińsko-mazurskie). Placówka rozpoczęła swoją działalność w 2013 roku w salach barokowego działdowskiego ratusza. Przechodząc przez kolejne sale prześledzimy dzieje zakonów rycerskich od momentu ich powstania po czasy współczesne. Przyjrzymy się makietom zamków, poznamy strategie wojenne, podejrzymy jak żyli mieszkańcy ówczesnych osad oraz dowiemy się, co gościło w zamkowej kuchni. A przysmaków tam nie brakowało! Delektowano się niedźwiedzimi łapami czy ogonami bobrów. Ekspozycję zaprezentowaną na multimedialnych ekranach dotykowych uzupełniają fotoplastykony, sala z odsłoniętym sklepieniem kolebkowym oraz tradycyjne manekiny prezentujące historyczne stroje. Muzeum w 2014 roku zostało wybrane jednym z siedmiu cudów Polski w plebiscycie miesięcznika „National Geographic Traveler”.
Placówka jest częścią Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Mieści się w odnowionej dwupiętrowej kotłowni, która znajduje się na dziedzińcu wewnętrznym dawnej Białej Fabryki Ludwika Geyera. Wszystkich przestępujących próg zakładu wita sam Ludwik Geyer i zachęca do podjęcia pracy. Przechodząc dalej wkraczamy w czasy przemysłowej Łodzi. Kiedy z dala usłyszymy eksplozję turbiny napędowej, pod nogami zacznie wyrastać nam bawełna czy zostaniemy wciągnięci w grę motkiem wełny – to znak, że wyprawa w czasie została rozpoczęta. Muzeum, dzięki zastosowanym multimediom, umożliwia poznanie historii przemysłu włókienniczego oraz rodzinnych tajemnic Geyerów. Przy pracy zobaczymy maszynę parową, stuletni selfaktor oraz urządzenie przygotowujące tkaninę żakardową. Dodatkowo każdy chętny będzie mógł wyhaftować wzór na serwetce, ułożyć gobelin z puzzli oraz posegregować surowce potrzebne do produkcji tkanin. Natomiast ukoronowaniem całej drogi przez fabrykę jest możliwość zaprojektowania własnych tkanin oraz pochwalenie się swoją twórczością na specjalnym stole.
Wstępując w mury tej placówki automatycznie przenosimy się do lat 30. XX wieku i stajemy się świadkami negocjacji między żydowskim kupcem Jaremą a młynarzem. Muzeum mieści się w stuletnim młynie elektrycznym w Żarkach (woj. śląskie). Opowiada historię głównych rzemiosł, którymi trudnili się mieszkańcy (piekarstwo, szewstwo, młynarstwo, kołodziejstwo oraz bednarstwo). Zgromadzone eksponaty wprowadzają poprzez dotyk, węch oraz wytężony słuch do magicznego świata zamkniętego w młynie. Multimedialne ekrany prezentują technikę działania młyna, umożliwiają stworzenie własnej beczki oraz pokazują, jak wybudować z puzzli piec chlebowy. Zwieńczeniem całej podróży są wirtualne scenki prezentujące prawdziwe życie mieszkańców małej osady oraz telefony, z których wydobywa się głos osób związanych z Żarkami.
Kiedy w 1856 roku w Żywcu, z inicjatywy arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga, uruchomiony został browar, nikt nie przypuszczał, że z okazji 150. rocznicy jego istnienia powstanie tutaj muzeum. Wybrano dla niego 18 pomieszczeń w wykutych w skale piwnicach. Zwiedzanie rozpoczynamy z Sali Trzech Żywiołów, gdzie prezentowane są składniki, z których powstaje piwo. Kolejne sale to już prawdziwa podróż w czasie. Przejdziemy XIX-wieczną uliczką, wstąpimy do galicyjskiej karczmy, odwiedzimy sklep kolonialny i zakład bednarski, a także zajrzymy do drukarni. Cała wycieczka kończy się w okresie socjalizmu. Aby dotrzeć do wyjścia należy zmierzyć się z labiryntem pełnym historycznych zdjęć. Całą drogę uatrakcyjnia multimedialna narracja oraz wydobywające się gdzieś z dali efekty dźwiękowe. A po długim zwiedzaniu warto zostać na degustacji złocistego trunku.
0 KOMENTARZY