Napoleon i sztuka
Rok 1815 – rok bitwy pod Waterloo i kongresu wiedeńskiego – wyznaczył koniec epoki napoleońskiej. Wystawa zorganizowana w 200. rocznicę tych wydarzeń jest pierwszą w Polsce tak obszerną prezentacją sztuki tego okresu.
Rządy Napoleona to czas niezwykłego rozkwitu twórczości artystycznej, jej spektakularnego odrodzenia z porewolucyjnych zniszczeń. Sztuka aktywnie uczestniczyła w rozsławianiu Napoleona, kreowała jego mit, budowała scenerię otaczającego dwór luksusu. Ze względów propagandowych konieczna była zmiana wystroju oficjalnych rezydencji, opracowanie programu dekoracji wnętrz, do których zamawiano liczne obrazy, meble, srebra i ozdobne tkaniny. Poza oficjalnym malarstwem portretowym i wystawianymi na salonach wielkoformatowymi płótnami o tematyce historycznej prawdziwy rozkwit przeżywały sztuki dekoracyjne. Artyści tworzący dla Napoleona odkrywali nieznane dotąd obszary twórczości, opracowywali całkowicie nowe formy i wzory, czerpiąc jednocześnie ze spuścizny minionych epok.
Ekspozycja, na którą składa się ponad 120 obiektów, odsłania przed publicznością różne oblicza tej sztuki – od realizacji w nurcie wzniosłego neoklasycyzmu, wyrastających z kultury antycznej inspirowanej odkryciami archeologicznymi, poprzez fascynację Orientem, do egiptomanii zrodzonej po wyprawie Napoleona do Egiptu. Jest tu też obecny przepełniony tęsknotą za gotycką przeszłością i światem rycerzy styl trubadurów oraz melancholijny preromantyzm. Zadziwiają nowoczesne, prekursorskie formy, najbardziej widoczne w nowych meblach, będących odpowiedzią na poszukiwanie komfortu i funkcjonalności.
Prezentację wzbogacają eksponaty ilustrujące wątek polski – barwne sceny z historii Księstwa Warszawskiego oraz wytworne portrety i luksusowe przedmioty codziennego użytku, zamawiane przez polskie rody we Francji.
Autorami eksponowanych na wystawie dzieł są m.in. Jacques-Louis David (Rozdanie orłów na Polu Marsowym), François Gérard (Portret Napoleona w stroju koronacyjnym), Charles Percier i Pierre-François-Léonard Fontaine (Recueil de décorations intérieures…), Martin-Guillaume Biennais (serwis herbaciany Napoleona i Marii Luizy), François-Honoré-Georges Jacob-Desmalter (konstruktor biurka mechanicznego Napoleona).
0 KOMENTARZY