Przebudowa wnętrz Muzeum Architektury
Przebudowa wnętrz Muzeum Architektury we Wrocławiu
marzec – październik 2014
Muzeum Architektury we Wrocławiu istnieje od 1965 roku i ma swoją siedzibę w gotyckich wnętrzach dawnego kościoła św. Bernardyna ze Sieny oraz przylegających do kościoła zabudowaniach klasztoru Bernardynów z drugiej połowy XV wieku. Obiekt, jako jedna z nielicznych zachowanych budowli średniowiecznych tego typu na Śląsku, należy do najcenniejszych zabytków Wrocławia.
Pod koniec II wojny światowej zespół klasztorny został poważnie zniszczony wskutek bombardowania. Do jego odbudowy przystąpiono w 1956 roku, a prace mające na celu przystosowanie obiektu dla potrzeb muzealnych trwały do roku 1974. Układ budynków dawnego klasztoru pozostał niezmieniony do dziś. W 2000 roku miała miejsce modernizacja holu wejściowego, w wyniku której muzeum zyskało nowoczesne, przeszklone wejście do Sali Romańskiej, będącej jedną z głównych sal ekspozycyjnych, a także nowe schody wiodące na piętro budynku oraz przestrzeń dla muzealnej księgarni i portierni.
Przebudowa wnętrz oraz remont dachu nad zabudowaniami klasztornymi i kompleksowa wymiana okien, przeprowadzone w 2014 roku, to efekt wieloletnich starań i przygotowań mających na celu przystosowanie obiektu do współczesnych wymogów wystawienniczych i aktualnych potrzeb użytkowych. Pierwszy etap modernizacji budynku wraz z wprowadzeniem nowych elementów systemu identyfikacji kierunkowej i wizualnej trwał od 17 marca do 15 października 2014 roku.
Całkowity koszt wykonanych prac wyniósł 4.108.200 zł, z czego 2.337.000 to koszt przebudowy wnętrz i opracowania nowego systemu identyfikacji wizualnej, finansowanych ze środków Gminy Wrocław, a 1.771.200 zł to koszt remontu dachu nad zabudowaniami klasztornymi i wymiany okien, finansowanych z funduszy przyznanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Gminy Wrocław.
W ramach realizacji przebudowana została strefa wejściowa muzeum, którą przystosowano dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Podjęte prace obejmowały montaż windy ułatwiającej niepełnosprawnym dostęp do toalet i biur umiejscowionych na piętrze budynku, zbudowanie nowej toalety dla osób niepełnosprawnych oraz wykonanie wygodnej rampy umożliwiającej osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich swobodny dostęp do przestrzeni wystawienniczych.
Kolejnym krokiem była modernizacja wnętrza kościoła, czyli głównej przestrzeni ekspozycyjnej muzeum. W jej ramach przebudowana została strefa wejścia na prezbiterium oraz sama część prezbiterialna. Nową, zamkniętą formę otrzymał Archi-box, czyli przestrzeń prezentacji najciekawszych zjawisk we współczesnej architekturze, oraz antresola dedykowana wystawom Galerii Jednego Projektu. W kościele zmodernizowano również niezbędne instalacje, zamontowano nowoczesny system zaciemniania okien i nowy system oświetleniowy.
Remont dachu nad zabudowaniami klasztornymi obejmował częściową wymianę bądź konserwację więźby dachowej oraz całkowitą wymianę dachówki. Ponadto w ramach remontu przeprowadzono kompleksową wymianę okien znajdujących się na obu piętrach dawnego klasztoru. W całym budynku Muzeum Architektury wprowadzono nowy system identyfikacji kierunkowej i wizualnej, który w prosty i klarowny sposób współgra z rozwiązaniami architektonicznymi i scala estetycznie różne obszary muzeum.
Przebudowa wnętrz Muzeum Architektury we Wrocławiu została zrealizowana według projektu pracowni ARCH_IT ARCHITECTURE+DESIGN pod kierownictwem architekta Piotra Zybury.
Projekt i koordynacja:
ARCH_IT ARCHITECTURE+DESIGN www.archit.pl
Architektura: Piotr Zybura, Iga Peruga
Współpraca: Aleksandra Górecka, Olga Horwat, Paweł Szyport, Marcin Tobiasz
System identyfikacji kierunkowej – projekt: ARCH_IT & Marian Misiak
System identyfikacji kierunkowej – wykonanie: KOLEKTYF
Źródło: MA we Wrocławiu
0 KOMENTARZY