Otwarcie Galerii Europa-Daleki Wschód
22 czerwca br. zostanie otwarta przy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej nowa Galeria Europa – Daleki Wschód, nowe miejsce na mapie krakowskich instytucji kultury.
27 czerwca, w sobotę, zapraszamy na dzień otwarty nowej instytucji.
Zapraszamy też bezpośrednio na internetową stronę nowej Galerii.
Galeria Europa – Daleki Wschód. Nowe otwarcie Muzeum Manggha
Po dwudziestu latach Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha poszerza przestrzeń i zakres działania o Galerię Europa – Daleki Wschód. Tym samym nasze Muzeum rozpoczyna nowy rozdział swojej historii.
Pomysłodawcami i wielkimi orędownikami idei budowy Galerii byli Fundatorzy Mangghi Krystyna Zachwatowicz i Andrzej Wajda, który jest także autorem nazwy Galeria Europa – Daleki Wschód. Nowa Galeria powstała na działkach położonych w bezpośrednim sąsiedztwie budynku Muzeum, zakupionych na ten cel w latach 2005–2008, dzięki decyzji ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego Waldemara Dąbrowskiego. Fundacja Kyoto – Kraków Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz poprzez grant ministerialny sfinansowała projekt architektoniczny nowego budynku autorstwa Krzysztofa Ingardena, co zapoczątkowało trwający dziesięć lat proces inwestycyjny. Decydujące było jednak przyznanie nam dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Umowa w tej sprawie została podpisana w listopadzie 2012 roku przez ministra Bogdana Zdrojewskiego. Prace budowlane rozpoczęliśmy w styczniu 2014 roku, a w już czerwcu miała miejsce uroczystość wmurowania kamienia węgielnego, w której wzięło udział dwoje ministrów kultury i dziedzictwa narodowego: odchodzący ze stanowiska Bogdan Zdrojewski oraz obejmująca właśnie urząd profesor Małgorzata Omilanowska. Nowa Galeria, uruchomiona w czerwcu 2015 roku po trwającym półtora roku okresie budowy, to kolejny architektoniczny akcent w dynamicznie zmieniającej się ostatnio okolicy historycznych Dębnik.
Powstanie nowego budynku, stworzenie dodatkowej przestrzeni, głównie wystawienniczej, pozwoli nam o wiele szerzej prezentować sztukę, jak również inne formy kultury krajów Dalekiego Wschodu i w ten sposób wypełnić założenia statutowe Muzeum Manggha. Do tej pory bowiem Muzeum – nowoczesna instytucja kultury o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym – skupiało się na kulturze i sztuce Japonii, na relacjach kulturowych i wpływach sztuki japońskiej, z kluczowym programem badań nad polskim japonizmem na czele. Pojawiające się we wcześniejszej działalności wątki pozajapońskie (Korea, Chiny, Tybet, Indonezja, Indie…) znajdą teraz swoje właściwe miejsce w Galerii Europa – Daleki Wschód. Program Galerii będzie budowany z uwzględnieniem dotychczasowych doświadczeń Muzeum Manggha, na przykład sieci ASEMUS (Asia-Europe Museum Network), a także nowych kontaktów we współpracy ze specjalistami i instytucjami z Polski i z zagranicy. Będziemy rozwijali wcześniejsze metody działania, wykorzystując nowe media w informacji i edukacji. Nowoczesne przestrzenie galerii, prosty charakter wnętrz pozwalają na prezentację różnego rodzaju wystaw. Chcemy pokazywać przede wszystkim współczesną sztukę artystów z krajów Dalekiego Wschodu oraz z Polski i z Europy. Nowe sale są znakomicie przystosowane do instalacji wideo i wszelkiego rodzaju form przestrzennych, pozwalają planować wystawy designu i architektury. Zakładamy także obecność tradycyjnej sztuki dalekowschodniej z kolekcji lokalnych i zagranicznych. Nie wykluczamy wystaw o charakterze etnograficznym i historycznym. Chcemy wreszcie, by nowa przestrzeń służyła w miarę możliwości artystom z Krakowa.
Galeria – strefa swobodnej wypowiedzi artystycznej – ma także z założenia być miejscem spotkań artystów z krajów Dalekiego Wschodu, niezależnie od złożonej sytuacji politycznej w tym regionie. Postaramy się unikać „ciemnej” strony tych kontaktów, co nie oznacza odejścia od prawdy historycznej czy pomijania trudnych faktów.
Prosty, oszczędny w formie budynek Galerii nie nawiązuje do architektury żadnego z krajów Dalekiego Wschodu, nie konkuruje też z głównym budynkiem Muzeum Manggha, który przed ponad dwudziestu laty stworzył Arata Isozaki. Warto przypomnieć, że Manggha to pierwszy po wojnie profesjonalny budynek muzealny w Polsce, a zarazem ikona współczesnej polskiej architektury, obiekt o unikalnej wartości artystycznej. Nowy budynek zawsze oznacza nowe otwarcie, nowy rozdział w działalności instytucji. Jednym z pierwszych zadań, jakie nas czekają, jest zatem oswojenie, „ożywienie” przestrzeni nowej Galerii. Proces ten ma nieomal biomorficzny charakter: architektura zaczyna żyć, gdy do budynku wkracza człowiek, a jej ostateczna forma dopełnia się w relacji z ludzką aktywnością. Dlatego Galeria Europa – Daleki Wschód, nowa przestrzeń Muzeum Manggha, to na razie, w dużym stopniu – niewiadoma. Jesteśmy otwarci na to, co przyniesie przyszłość, ponieważ dopiero praktyka pokaże, jaka będzie rola nowej placówki w zależności od naszych realnych możliwości, aktywności artystów, muzeów i galerii, z którymi będziemy współpracować, a nade wszystko w miarę zainteresowania odbiorców. Z czasem określi się także miejsce Galerii jako nowej przestrzeni sztuki w Krakowie. Dziś, na początku tego procesu, chcemy raczej stawiać pytania, niż formułować precyzyjne prognozy. Otwarty wraz z Galerią Europa – Daleki Wschód nowy rozdział działalności Muzeum Manggha to dla nas wyzwanie, ale też źródło prawdziwej radości i satysfakcji. Bogna Dziechciaruk-Maj, Dyrektor Muzeum Manggha
Program dnia otwartego
27 czerwca, godzina 16.00
16.00 – zajęcia dla dzieci – multimedia i robot
(szczegóły już wkrótce)
18.00 – wernisaż wystaw Wróblewski według Wajdy oraz Yang Fudong Flutter… Flutter… Jasmine… Jasmine…
Wróblewski według Wajdy
27 czerwca – 11 października 2015
wystawa inaugurująca działalność Galerii Europa – Daleki Wschód
Wystawa prezentuje twórczość Andrzeja Wróblewskiego (1927–1957), największego polskiego malarza działającego po 1945 roku według koncepcji i scenariusza jego przyjaciela, Andrzeja Wajdy, największego polskiego reżysera filmowego.
Według Andrzeja Wajdy trwałą i oryginalną wartością malarstwa Andrzeja Wróblewskiego są prace z lat 1948–1949, z serii Rozstrzelania oraz Nierówności społeczne.
Na wystawie zaprezentowany zostanie „japoński” wątek twórczości Wróblewskiego, seria Hiroshima oraz jego interpretacje drzeworytów Hokusaia
Flutter, Flutter… Jasmine, Jasmine
27 czerwca – 6 września 2015
wystawa inaugurująca działalność Galerii Europa – Daleki Wschód
Yang Fudong jest jednym z czołowych współczesnych artystów chińskiej „nowej fali”. Jego prace zawierają w sobie magię i piękno, szczególnie zaś odzwierciedlają detale chińskiej estetyki związanej z zachodnim modernizmem. Fudong znany jest ze swoich ponadczasowych i onirycznych interpretacji ludzkich relacji i opowieści o nich. Wiele jego prac skupia się na problemach współczesnego pokolenia i szybkiej modernizacji Chin, w której upatruje zagrożenia dla tradycyjnych wartości i kultury tego kraju. Yang stara się, za pośrednictwem wielu nośników zaoferować poetykę miejsca i ludzi, jako alternatywę dla wszechobecnej polityki i władzy. Jego film i fotografia sugerują, że pomimo zachodzących zmian w społeczeństwie chińskim, coś pozostaje nietknięte, niewzruszonei być może mające z tego powodu większą wartość.
Yang Fudong urodził się w 1971 roku w Pekinie. Studiował malarstwo w Chińskiej Akademii Sztuk Pięknych w Hangzhou, którą ukończył w roku 1995. Począwszy od końca 1990 roku Yang Fudong rozpoczął karierę w mediach filmu i wideo.
Jego prace były wystawiane na całym świecie, brał udział w 40. Międzynarodowych Targach Sztuki w Bazylei (2009), 52. Biennale w Wenecji (2007), pierwszym Biennale Sztuki Współczesnej w Moskwie (2005), pierwszym międzynarodowym Biennale w Sharjah (2005), Biennale w Pradze (2003) oraz 5. Biennale w Szanghaju (2004) i 5. Triennale Sztuki Współczesnej Azji i Pacyfiku (2006). Brał również udział w wielu międzynarodowych festiwalach, w tym na Festiwalu Filmowym
w Sundance w 2008 roku w stanie Utah.
Jego prace znajdują się w najważniejszych kolekcjach publicznych i prywatnych, w tym Fundacji Louis Vuitton (Paryż, Francja), Fundacji Prada (Mediolan, Włochy) , a także w Galerii Tate (Londyn , Wielka Brytania).
18.00 – 22.00 – zwiedzanie wystaw i budynku Galerii Europa – Daleki Wschód z projektantem i architektem Krzysztofem Ingardenem
22.00 – nocne multimedialne prezentacje plenerowe
Zapraszamy również na prezentowane u nas wystawy: Wielowątkowe piękno. Techniki dekoracyjne tkanin japońskich, Kimono Un-prefect oraz Bóg i Forma Stanisław Cukier: rzeźba.
Projekt pn. „Budowa i uruchomienie Galerii Europa – Daleki Wschód przy Muzeum Manggha w Krakowie” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.
Materiał ze strony: http://edw.manggha.pl/pl/
0 KOMENTARZY