Nowa nazwa, nowe logo
– z Aleksandrą Derc-Jasińską, kierowiczką Działu Promocji i Marketingu w Muzeum Warszawy rozmawia Zuzanna Stańska.
ZS: Muzeum Warszawy – czyli dawne Muzeum Historyczne Miasta Stołecznego Warszawy przechodzi teraz wielkie zmiany. Czym są one spowodowane? Skąd pomysł na nową nazwę?
A D-J: Przygotowujemy się do wielkiego remontu siedziby głównej, który rozpocznie się jeszcze w tym roku, realizujemy nowy program pod kierunkiem dr. Jarosława Trybusia dyrektora ds. merytorycznych. Dynamiczne zmiany przechodzą także nasze oddziały – szczególnie Muzeum Woli. W tym roku Muzeum Warszawskiej Pragi przyjmie pierwszych zwiedzających. Trwają także intensywne prace nad koncepcją wystawy głównej, która w 2017 r. wypełni wyremontowane wnętrza staromiejskich kamienic.
Zmieniamy instytucję, która przez lata pozostawała poza głównym nurtem kulturalnego krwiobiegu. Nowa nazwa trafniej komunikuje najważniejszą ideę naszej instytucji – Muzeum Warszawy to miejsce, w którym przeszłość naszego miasta spotyka się z przyszłością.
Za nową nazwą poszło logo. Jak odbywał się proces projektowania nowej identyfikacji wizualnej? Był konkurs, jury, czy robiliście to własnymi siłami?
Prace nad zmianą trwały prawie rok, a nowy system identyfikacji wizualnej opracowała projektantka Muzeum Warszawy Ania Światłowska, autorka wielu świetnych grafik poświęconych naszej działalności. Jest to rozwiązanie dające ogromny komfort zespołowi pracującemu nad zmianą wizerunku instytucji. Ania poznała Muzeum i stworzyła system znaków (bo nie tylko o logotypie powinniśmy mówić), idealnie skrojony na miarę nowoczesnego i dynamicznego ośrodka opowiadającego o Warszawie.
Postanowiliśmy nie organizować konkursu na nowe logo, a wykorzystać ogromne umiejętności i bogate doświadczenie naszej projektantki. Gdy uznaliśmy, że jesteśmy gotowi, aby pokazać nową identyfikację światu, w pierwszej kolejności zaprezentowaliśmy ją pracownikom Muzeum. Następnie o zdanie zapytaliśmy ekspertów – Magdę Ponagajbo, dyrektor kreatywną w Mamastudio, dr Magdę Kochanowską, autorkę licznych publikacji dotyczących wzornictwa, związaną z Akademią Sztuk Pięknych i dr. Piotra Rypsona, wicedyrektora Muzeum Narodowego, krytyka sztuki, historyka literatury i kultury wizualnej. Uwagi nie dotyczyły kwestii kompozycyjnych a raczej formalnych. Odnieśliśmy się do nich i tym samym zakończyliśmy pracę nad koncepcją.
W tej chwili przygotowujemy księgę znaku. Pracujemy bez zbędnego pośpiechu, aby stworzyć praktyczny przewodnik odpowiadający naszym potrzebom i uwzględniający najważniejsze zadania, jakie przed nim staną.
To chyba dość nietypowe podejście. Czemu zdecydowaliście się na taki krok?
Przygotowując się do prac nad gruntowną odnową Muzeum Warszawy, a raczej do stworzenia nowej tożsamości tego miejsca, założyliśmy, że w pierwszym etapie zmian odświeżenie wizerunku jest jednym ze strategicznych obszarów naszych działań. Niemal dla każdego przedsięwzięcia realizowanego w ramach nowego programu merytorycznego, nasza projektantka przygotowuje indywidualną koncepcję graficzną. Każdy projekt jest tworzony przy wykorzystaniu wiedzy merytorycznej wybitnych varsavianistów pracujących w Muzeum Warszawy.
Dostrzegalna przemiana jest oczywiście zasługą całego zespołu mojego działu. Wszystkie zmiany wizerunkowe planujemy, wykonujemy i wdrażamy własnoręcznie. Nowa strona internetowa Muzeum, intensywna komunikacja na portalach społecznościach, w tym sukces naszego profilu na Instagramie, świetne projekty graficzne to efekt pracy pięciu osób.
W tym miejscu nie mogę nie wspomnieć o fundamentalnej kwestii, jaką jest ekonomia dysponowania publicznymi pieniędzmi, co w instytucji kultury jest niezwykle ważne. Z dużą atencją traktujemy pieniądze powierzone naszemu Muzeum.
Jakie plany dotyczące promocji Muzeum przechodzącego tyle zmian możesz zdradzić? Będą jeszcze jakieś rewolucje?
Raczej ewolucja niż rewolucja 😉 już za nami. W najbliższym czasie czeka nas skrupulatna i konsekwentna praca nad budowaniem świadomości naszego Muzeum, zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów.
Trudnym wyzwaniem będzie informacja na temat skomplikowanego remontu staromiejskich kamienic. W tym roku działalność rozpocznie, wyczekane przez mieszkańców, Muzeum Warszawskiej Pragi, którego zespół będzie musiał zmierzyć się dużymi oczekiwaniami wobec tej placówki, a mój dział z intensywną promocją wszelkich przedsięwzięć. Sporym wyzwaniem będą także przygotowania wystawy głównej naszego Muzeum – już niebawem będziemy na bieżąco informować o fascynującym procesie tworzenia nowej opowieści o Warszawie.
0 KOMENTARZY