„Muzea i uczenie się przez całe życie”
Ukazało się właśnie – jako trzeci tom Biblioteki Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów – polskie wydanie europejskiego podręcznika Lifelong Learning in Museums wydanego we Włoszech w 2007 r. jako podsumowanie badań prowadzonych pod tą samą nazwą. W opracowaniu polskiej wersji wykorzystano późniejszą publikację – niemiecki podręcznik z 2010 r., zaktualizowany i rozszerzony przez Deutscher Museumsbund.

„Mimo upływu lat treść podręcznika nie straciła na aktualności. Zmiana w strukturze publiczności jest zauważalna z każdym rokiem – także w polskich muzeach. Szkoły coraz częściej muszą wybierać między podstawą programową i możliwością zrealizowania jej podczas pracy w szkole a wyjściem z uczniami do muzeum, teatru czy innej instytucji kultury. Z drugiej strony – rodzice coraz częściej chcą spędzać czas wolny ze swoimi dziećmi właśnie w muzeum, gdzie będą uczestniczyć w zajęciach wymagających wspólnych działań obu pokoleń, a także interesujących dla obydwu stron. Zmiany socjologiczne oraz polepszenie warunków życia spowodowały wydłużenie się życia człowieka. Dla coraz większej części społeczeństwa oznacza to dłuższe aktywne życie, a także chęć poszukiwania możliwości rozwoju również w starszym wieku. Naprzeciw tym potrzebom wychodzą uniwersytety trzeciego wieku, jednak to nie wystarczy – seniorzy oczekują programu przygotowanego specjalnie dla nich także od muzeów. Coraz częściej placówki muzealne otwarte są dla publiczności popołudniami i wczesnymi wieczorami, dzięki czemu również osoby dorosłe, które w ciągu dnia pracują, mogą na nowo odkrywać muzea. Należy jednak pamiętać, że odbiorcy ci chcieliby nie tylko wejść do muzeum i je zwiedzić, ale także znaleźć tam ofertę opracowaną z myślą o nich, z uwzględnieniem ich potrzeb. Potrzebne są zatem zmiana oraz próba znalezienia drogi do tej publiczności. Właśnie o takiej zmianie mówi podręcznik i w odszukaniu tej drogi stara się pomóc” [z przedmowy do wydania polskiego].
Polskie wydanie zostało rozszerzone o kontekst lokalny. Dodano wprowadzenie merytoryczne dotyczące edukacji w polskich muzeach opracowane przez ekspertkę dr Renatę Pater z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, literaturę polskojęzyczną, linki do stron internetowych polskich instytucji i projektów oraz pięć tekstów omawiających działania polskich muzeów, które są przykładami aktywności sugerowanych przez podręcznik.
Podręcznik w bezpłatnej wersji papierowej zostanie rozesłany do muzeów i ich oddziałów oraz osób i instytucji zajmujących się edukacją muzealną. Bezpłatną wersję PDF można pobrać TUTAJ.
0 KOMENTARZY