Miasteczko prowincjonalne Europy Środkowej w Muzeum Wsi Lubelskiej
Turystyka, edukacja historyczna, rozrywka kulturalna
Z kilkumiesięcznym poślizgiem, spowodowanym przeciągającymi się formalnościami, jesienią 2013 r. Muzeum Wsi Lubelskiej otworzy najnowszy i jeden z największych w kraju projektów muzealnych. To budowa miasteczka prowincjonalnego Europy Środkowej. Jednak geneza projektu odtworzenia miasteczka z lat 30. XX wieku jest znacznie starsza. Pierwsze budynki muzealnego miasteczka w Muzeum Wsi Lubelskiej wzniesiono na przełomie lat 70. i 80. Przez lata gromadzono zabytki architektury, wyposażenie ruchome, pisano scenariusze i opracowywano różnorodne zagadnienia ukazujące funkcjonowanie miasteczek. Planowane na późną jesień otwarcie miasteczka prowincjonalnego zamyka pierwszy etap jego budowy i obejmuje 11 obiektów, natomiast docelowo ma ich być 40, zbudowanych w kolejnych latach.
„Miasteczko prowincjonalne Europy Środkowej” to również nowa platforma internetowa z możliwością wirtualnego zwiedzania. Projekt jest świeży i choć nie wszystkie elementy wnętrz będą gotowe w 2013, internauci już teraz mogą odwiedzać poszczególne obiekty miasteczka. Towarzyszą im opisy, galerie fotograficzne, przygotowane filmy wideo oraz materiały do odsłuchania. Osoby zwiedzające osobiście skansen mają do dyspozycji również kioski multimedialne i dwujęzyczne audio przewodniki (polski/angielski).
Gospodarze muzeum liczą przede wszystkim na zainteresowanie widzów udziałem w społeczno-historycznej edukacji realizowanej na terenie skansenu. Przygotowano scenariusze różnych zajęć np. scenek parateatralnych, zajęcia interaktywne dla uczniów szkół wszystkich poziomów oraz dla przedszkolaków, z udziałem rekwizytów i kostiumów. Będzie to wędrówka po mieszkaniach katolickich i żydowskich, poczcie, kościele, plebani, szkole, restauracji, piwiarni, sklepie spożywczym, żelaznym, tytoniowym, zakładzie fryzjerskim, kołodziejni, warsztatach szewców i cholewkarzy, posterunku i areszcie gminnym. Odtworzona została „ulica stodolna” i budynki gospodarcze na niektórych działkach. Wiele wnętrz w muzealnym miasteczku odwzorowuje konkretne historyczne wnętrza z wybranych lat okresu międzywojennego, ściśle nawiązuje do konkretnych osób i rodzin.
Niektóre wnętrza z miasteczka w Muzeum Wsi Lubelskiej posiadają opracowanie w formie książkowej, dostępnej w muzealnym sklepiku. Elementami projektu są także wydawnictwa – album, przewodnik i folder – opowiadające o budowie muzealnego miasteczka, ale także charakteryzujące miasteczko jako zagadnienie społeczno-historyczne i edukacyjne.
Nowoczesna platforma internetowa ma zachęcić potencjalnych widzów do osobistego kontaktu z muzeum, a tych, którzy już je odwiedzą, do pogłębienia wiedzy między innymi poprzez ponowne odwiedziny. Dlatego również w tym przypadku materiały udostępniane w Internecie prezentują tylko część ekspozycji. Resztę będzie można – w miarę udostępniania ekspozycji – obejrzeć w muzealnej rzeczywistości, na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej.
0 KOMENTARZY