Latający dla muzeów – trwa nabór!
Przestrzeń, wykłady, artyści, marmur, kustosz, muza, poszukiwanie, eksperyment, historia, gmach, rycerz, gablota, ludzie, czas, eksponat, wypchane zwierzę, labirynt, ciekawość, obraz, rama, poza ramą, cisza, śliska podłoga, odświętność, piękno, akcja, działanie… Skojarzeń z hasłem „muzeum” może być nieskończenie wiele… A co naprawdę kryje się pod sześcioma literami słowa „muzeum”?
Rola muzeów w edukacji kulturalnej staje się coraz częściej tematem dyskusji, badań, debat w kręgu praktyków i teoretyków kultury. Pojawiają się pytania dotyczące funkcji muzeów i odbiorców oferty muzealnej. Komu muzea powinny być dedykowane? Czy są wizytówką regionu na zewnątrz? Czy może powinny koncentrować się na działaniach z lokalną społecznością? Za tymi pytaniami podąża też refleksja nad kształceniem edukatorów i muzealników – kto jest odpowiedzialny za edukację kulturalną w muzeach i jaki kształt jej nadaje?
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” od kilku lat pracuje z instytucjami kultury. Wspiera pracowników bibliotek, domów kultury, świetlic wiejskich i pracowni multimedialnych w działaniach dla mieszkańców małych i dużych miejscowości. Razem z nimi dociera do nowych użytkowników, wymyśla nowe pomysły na promocję instytucji w społecznościach, realizuje warsztaty dla dzieci i rodziców, młodych ludzi i osób dojrzałych, tworzy filmy, happeningi, wypracowuje scenariusze działań edukacyjnych. W tym roku chce spotkać się z muzealnikami, by wspólnie poszukać odpowiedzi na powyżej postawione pytania.
Latający Animatorzy Kultury i Latający Socjologowie dla muzeów to program, w którym:
– 8 muzeów z całej Polski weźmie udział w dwudniowych warsztatach dotyczących animacji kultury i edukacji muzealnej w Warszawie;
– podzielimy się wiedzą i wypracowanymi metodami pracy z muzealnikami ze średnich i małych miast oraz wsi;
– do biorących udział w programie muzeów przyjadą Latający Animatorzy Kultury lub Latający Socjologowie, by wspólnie z muzealnikami zrealizować wcześniej zaplanowane działanie (akcję, warsztaty, badanie); wizyta animatora lub socjologa może trwać maksymalnie 5 dni;
– ponadto na stronie internetowej programu dostępne będą materiały edukacyjne i warsztatowe oraz prowadzona promocja działań.
Udział w warsztatach w Warszawie jest bezpłatny.
Muzeum zapraszające Latającego zobowiązane jest zapewnić Latającemu zakwaterowanie i wyżywienie podczas wizyty.
Do programu mogą zgłosić się muzea z całej Polski, działające w małych i średnich miastach i na wsiach. Z każdym muzeum uczestniczącym w programie zostanie podpisane porozumienie o współpracy. Zgłoszenia trwają do 20 czerwca 2013
Dwudniowe warsztaty w Warszawie odbędą się w dniach 19-20 września. Wizyty Latających mogą odbywać się w okresie od 21.09.2013 do 30.11.2013 roku.
Formularz zgłoszeniowy znajduje się TUTAJ.
Więcej informacji:
Karolina Pluta
karolina.pluta@e.org.pl, tel. 516 543 707
0 KOMENTARZY