Wycieczka via Internet
Nowoczesne muzealnictwo ma różne twarze. Normą jest już umieszczanie w Internecie reprodukcji dzieł sztuki w doskonałej jakości, które składają się na całe cyfrowe muzea. Takie rozwiązanie oferuje np. Muzeum Narodowe w Warszawie. W 2011 roku zaprezentowało ono stronę Cyfrowego MNW.
Zdigitalizowaną kolekcję można oglądać również na stronie Muzeum Narodowego w Krakowie.
Witryna zawiera 81574 eksponatów w formie cyfrowej i 27133 pliki multimedialne, z możliwością wyszukiwania według różnych kryteriów. Krakowskie muzeum, oprócz katalogu, oferuje wirtualną wycieczkę po obiekcie, dzięki której użytkownik zyskuje sposobność zapoznania się z wyglądem sal i sposobem ekspozycji.
Liderzy digitalizacji muzealnej, choćby Luwr czy British Museum, zaczynają już z pewnością czuć na karku gorący oddech polskich muzealników. Doskonałym – według mnie – przykładem wirtualnego zwiedzania jest strona wirtualnego Muzeum Powstania Warszawskiego, oferująca każdej osobie z dostępem do Internetu wartościowy ekwiwalent realnych odwiedzin na terenie dawnej elektrowni tramwajowej.
Muzeum, na które „zmartwychwstałe miasto” czekało do 2004 roku, jest obecnie jedną z najnowocześniejszych placówek w kraju. W niezwykle udany sposób utrzymuje ono stan równowagi między spotkaniem z historią w formie tradycyjnego eksponatu, a innowacyjnym sposobem jej prezentacji z wykorzystaniem multimediów. W tę strategię MPW doskonale wpisuje się strona wirtualnego Muzeum, będąca bogatym kompendium wiedzy na temat polskiej walki wyzwoleńczej, nie tylko w ścisłym kontekście Powstania, ale również wydarzeń je poprzedzających i stanowiących jego konsekwencje.
Obok artykułów i nagrań, które mogą poszerzyć wiedzę osób zainteresowanych tą problematyką, witryna oferuje również spacer po muzeum w cyberprzestrzeni. Każda sala ekspozycyjna ujęta jest w formie panoramy 360° lub nagrań z kamery poruszającej się zgodnie z kierunkiem zwiedzania, z możliwością uzyskania dodatkowych, szczegółowych informacji o większości znajdujących się na ekspozycji obiektów. Zwiedzaniu towarzyszą informacje czytane przez lektora i wyświetlane w formie tekstu u dołu ekranu, dopasowane tematycznie do zwiedzanej sali.
Oprócz informacji o obiekcie i możliwości obejrzenia go na zdjęciu czy w formie wizualizacji 3D, strona daje także użytkownikom możliwość zamieszczania komentarzy do zabytków. W ten sposób Muzeum Powstania Warszawskiego wykorzystuje szansę stałego poszerzania zasobu zgromadzonych na stronie informacji w oparciu o wiedzę zwiedzających Muzeum, choćby bezpośrednich uczestników wydarzeń wojennych. Taki zabieg, czyli umożliwienie użytkownikom uzupełniania danych znajdujących się w wirtualnym Muzeum, nie tylko pozytywnie wpływa na wizerunek placówki jako instytucji otwartej, którą może współtworzyć każdy, ale powoduje, że wirtualne MPW staje się miejscem dialogu i wymiany informacji, na czym zyskują oczywiście obie strony.
Dzięki stale dostępnej do wglądu mapie muzeum i wizualizowanych przejściach pomiędzy salami, podczas wirtualnej wycieczki można niemalże poczuć, jakby realnie zwiedzało się Muzeum. Oczywiście zwiedzanie on-line nigdy nie zastąpi osobistej wizyty, tak jak żadne dzieło sztuki na ekranie komputera nigdy nie będzie tak poruszające, jak oryginał. Jednak wszystkim, którzy nie mają możliwości osobistego odwiedzenia Muzeum Powstania Warszawskiego, gorąco polecam zwiedzanie w nowoczesnej formie, czyli wycieczkę w Internecie.
0 KOMENTARZY