27.04. – Dzień Wolnej Sztuki
Już w sobotę 27 kwietnia 2013 Dzień Wolnej Sztuki w 17 polskich miastach, w 28 muzeach i galeriach!
W sobotę 27 kwietnia o godzinie 12:00 w 28 muzeach i galeriach w 17 miastach w Polsce odbędzie się trzecia edycja międzynarodowej akcji muzealnej Dzień Wolnej Sztuki (Slow Art Day).
Dzień Wolnej Sztuki odbywa się na całym świecie i w Polsce w tym samym dniu, 27 kwietnia o godzinie 12:00 (z wyjątkowych względów w dwóch muzeach – w Zamku Królewskim w Warszawie i Muzeum Okręgowym w Rzeszowie akcja odbędzie się w niedzielę 28 kwietnia).
Dzień Wolnej Sztuki opiera się na przekonaniu, że muzea i galerie można zwiedzać powoli, skupiając się tylko na kilku wybranych eksponatach. Podczas Dnia Wolnej Sztuki przez godzinę goście będą oglądać dosłownie kilka (do pięciu) wybranych przez daną instytucję obiektów. Przed eksponatami będą stały osoby, których celem będzie motywowanie gości do podjęcia dyskusji i samodzielnej refleksji. Mają oni uświadomić uczestnikom akcji, że muzea można zwiedzać bez żadnych kompleksów, a eksponaty oglądać, nie posiadając specjalistycznej wiedzy czy wykształcenia.
„Trzecia edycja Dnia Wolnej Sztuki przerosła nasze najśmielsze oczekiwania” – mówi Zuzanna Stańska, koordynatorka akcji w Polsce. „Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że udało nam się zaangażować aż 28 instytucji ze wszystkich zakątków kraju. W Dniu Wolnej Sztuki stawiamy na jakość – chcemy pokazać, że oglądając eksponaty wolno i z namysłem, można samodzielnie dojść do pewnych wniosków, zainspirować się i w efekcie polubić zwiedzanie muzeów”.
Niektóre muzea przygotowały na ten dzień wyjątkowe atrakcje. W Muzeum Nadwiślańskim o obrazie Antoniego Michalaka będzie opowiadać przedstawiona na nim mieszkanka Kazimierza Dolnego. W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa ze zwiedzającymi będzie rozmawiał sam dyrektor placówki. Wiele muzeów postanowiło też pokazać obiekty znajdujące się na codzień w magazynach. W przeciwieństwie do poprzednich edycji, w tym roku w akcji biorą udział nie tylko muzea zajmujące się sztuką, ale także muzea historyczne i archeologiczne, w tym Rezerwat Archeologiczny Genius Loci na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.
Więcej informacji o akcji można uzyskać na jej stronie internetowej, na Facebooku oraz na stronach muzeów biorących udział w akcji.
Wstęp do większości placówek będzie w tym czasie wolny od opłat.
Lista muzeów i galerii biorących udział w Dniu Wolnej Sztuki w tym roku:
Galeria Arsenał Białystok, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym (oddziały: Kamienica Celejowska, Dom Kuncewiczów), Muzeum Narodowe w Kielcach (oddziały: Oddział Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, Oddział Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Oddział Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach), Muzeum w Koszalinie, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Narodowe w Krakowie (oddziały: Dom Jana Matejki, Galeria Sztuki Polskiej XIX Wieku w Sukiennicach, Dom Józefa Mehoffera, Kamienica Szołayskich, Pałac Biskupa Erazma Ciołka), MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, BWA Galeria Sztuki w Olsztynie, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Rezerwat Archeologiczny Genius Loci w Poznaniu, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Muzeum Historyczne w Sanoku, Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Muzeum Narodowe w Szczecinie, CSW Znaki Czasu w Toruniu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałac w Wilanowie, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, BWA Wrocław – Galeria Dizajn, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Współczesne Wrocław.
Gorąco polecamy!
0 KOMENTARZY